Зимске гуме су кључна компонента безбедности возила у хладним месецима и обавезне су на путевима у Србији од 1. новембра до 1. априла, али само ако је на коловозу снег, лед или поледица. Према препорукама Агенције за безбедност саобраћаја (АБС), сва возила у овом периоду морају имати зимске гуме на сва четири точка, како би се обезбедило оптимално приањање на хладним и клизавим путевима.
Поред законске обавезе, препоручује се да возачи на време припреме возило за зимске услове. Припрема подразумева проверу дубине газећег слоја зимских гума, који мора бити минимум 4 мм за оптимално приањање. Ипак, замена гума препоручује се и раније, посебно ако је приметно хабање, јер само исправне и квалитетне гуме могу у пуној мери обезбедити безбедност возача и путника.
Важан аспект употребе зимских гума је и њихова старост. Гуме старије од пет година треба редовно прегледати, најбоље једном годишње приликом сезонске замене гума. Примена зимских гума има конкретне позитивне ефекте на смањење саобраћајних незгода, јер током прошлогодишњег зимског периода забележено је 189 несрећа са возилима која су имала летње гуме, што показује колики је ризик од клизања и дуже путање заустављања са летњим пнеуматицима.
Када се вози изван насељених места, поред зимских гума, обавезно је и поседовање ланаца или другог средства за повећање приањања у пртљажнику. Ланци се монтирају на погонске точкове, и то на деоницама где је њихова употреба обавезна, што је обично на планинским успонима и прилазима туристичким центрима. За градске услове, ова мера није неопходна, али за теретна возила и аутобусе у зимској опреми обавезна је и лопата. Управо због специфичног састава и дизајна, зимске гуме су незаобилазни елемент прилагођавања возила за зиму. Оне су израђене од материјала који остаје еластичан и на екстремно ниским температурама, што им омогућава да задрже добро приањање на коловозу чак и када су услови на путу неповољни. Ова флексибилност чини зимске гуме отпорнијим на пуцање и оштећења током хладних дана, што је значајно за дужу трајност и уштеду возача.
Осим еластичности, још један важан аспект је облик и дубина шара. Зимске гуме поседују посебне ламеле и дубоке канале који се лакше пробијају кроз снег и блато, чиме спречавају задржавање воде и снега на површини гума. То омогућава возилу бољу управљивост и стабилност, а самим тим и већи ниво безбедности током кретања. Важно је напоменути да чак и при сувим зимским условима, на температурама испод 7 степени Целзијуса, зимске гуме показују супериорне перформансе у односу на летње.
Поред безбедносних предности, употреба зимских гума има и еколошки значај, јер возила са одговарајућом зимском опремом имају мању потрошњу горива на снежним и леденим путевима. Када су гуме прилагођене условима, мотор ради оптимално и не троши додатну снагу на савладавање трења и лошег приањања. То доводи и до смањења емисије штетних гасова, што је значајно у данашњем контексту бриге о животној средини.
Редовно одржавање и преглед зимских гума још је један битан фактор који доприноси њиховој ефикасности. Препоручује се да возачи проверавају притисак у гумама најмање једном месечно током зимских месеци, јер ниске температуре могу да утичу на пад притиска, што даље може утицати на стабилност возила и повећану потрошњу горива. Такође, након већих снежних падавина, корисно је очистити гуме од накупљеног снега или блата како би задржале оптимално приањање.
На крају, иако неке земље у региону имају различите прописе и трајање обавезе за зимске гуме, у Србији се закон примењује искључиво у периоду када је снег, лед или поледица на путу. Ово је важан аспект, јер возачи не би требало да одлажу прелазак на зимске гуме у нади да ће избећи обавезу, већ би требало да схвате значај припреме возила као личну одговорност за сопствену безбедност и безбедност других учесника у саобраћају.
Разлика између летњих и зимских гума се огледа у материјалу и дубини шаре. Зимске гуме су направљене од материјала који је прилагођен ниским температурама и остаје флексибилан чак и када температура падне испод 7 степени Целзијуса. Летње гуме, са друге стране, на ниским температурама губе своје кључне карактеристике, укључујући приањање, што доводи до дужег пута заустављања – у појединим случајевима и до два пута дужег у односу на зимске гуме.
Још једна предност зимских гума је дубина и облик шаре. Ове гуме имају дубље канале који спречавају задржавање снега и омогућавају боље приањање, чак и на сувим коловозима при ниским температурама. Метална конструкција зимских гума је такође јача и отпорнија на ударе, што пружа додатну сигурност током вожње у тежим условима.
Закон о безбедности саобраћаја на путевима обавезује возаче да поштују прописе о зимској опреми, укључујући поседовање и правилну употребу зимских гума, ланаца и друге опреме у одређеним ситуацијама. Непоштовање ових обавеза може резултирати новчаним казнама, али најважније од свега је то што зимске гуме знатно доприносе безбедности свих учесника у саобраћају и смањењу броја саобраћајних незгода у току зимских месеци.