Сједињене Државе заинтересоване су за развој пројекта Реверзибилне хидроелектране (РХЕ) Ђердап 3, изградњу соларних електрана великог капацитета и сарадњу у области развоја нуклеарне енергије у мирнодопске сврхе, пише данас специјализовани портал Енергија Балкана поводом споразума о сарадњи влада Србије и САД.
Споразум о стратешкој сарадњи
Споразум о стратешкој сарадњи између Владе Републике Србије и Владе Сједињених Америчких Држава, који је потписан у Вашингтону, је уједно и први споразум о стратешкој сарадњи између две земље и представља важан корак у унапређењу билатералне сарадње између две државе, у којој сектор енергетике заузима све важније место, рекли су за Енергију Балкана у Министарству рударства и енергетике (МРЕ).
Намере за унапређење веза
Тим Споразумом изражава се „намера за даље јачање и унапређење веза између две земље“.
„Тежиште је на промовисању улагања приватног сектора САД у енергетске пројекте у Републици Србији, са посебним акцентом на пројекте одрживих извора енергије, затим на повећање усвајања и примене чисте енергије, убрзање процеса постепеног укидања производње електричне енергије из угља, како би се осигурали безбедни, поуздани и диверсификовани извори снабдевања, укључујући потенцијално и базну енергију”, прецизирају у МРЕ.
Ратификација споразума
Да би се почела са применом овог Споразума потребно је да претходно буде ратификован у Скупштини Србије.У случају да Скупштина усвоји измене Закона о енергетици и тиме буде укинут мораторијум на нуклеарну енергију, Споразум отвара могућност за успостављање сарадње у области развоја нуклеарне енергије у мирнодопске сврхе.
Сарадња са земљама са развијеним нуклеарним програмом
„У прве две фазе развоја програма употребе нуклеарне енергије у мирнодопске сврхе планирано је успостављање билатералне сарадње и са другим земљама са развијеним нуклеарним програмом, као и са компанијама из тих земаља, како би се темељно разумеле постојеће технологије и њихова компатибилност са електроенергетским системом Републике Србије“, наводе у Министарству.
То ће, како се истиче, „свакако укључити сарадњу са САД, која је међу лидерима у броју изграђених нуклеарних електрана у свету, али и са другим земљама попут Кине и Јужне Кореје”.
Улагања америчких компанија
Одговарајући на питање Енергије Балкана на шта је, конкретно, мислила министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић када је после разговора са америчким амбасадором Хилом рекла да ће овај споразум отворити врата за нова улагања из САД у области енергетике, у Министарству кажу да „америчке компаније учествују у развоју пројекта Реверзибилне хидроелектране (РХЕ) Ђердап 3“.
Компанија Бехтел израдила је претходну студију оправданости за овај пројекат о свом трошку, а на основу Меморандума о разумевању који је потписан између компаније и Владе Србије. Америчке компаније ангажоване су и на пројекту изградње самобалансираних соларних електрана великог капацитета од једног гигавата, са батеријским складиштима, који треба да повећа „зеленеˮ капацитете Електропривреде Србије.
Планови за соларне електране
Тај пројекат биће реализован као стратешко партнерство државе Србије са стратешким партнером – конзорцијумом који предводи јужнокорејска компанија Hyundai Engineering.
„Очекује се ускоро потписивање уговора о реализацији овог великог стратешког пројекта. Америчка компанија УГТР је део овог конзорцијума и ангажована је на пословима развоја пројекта“, прецизирају у МРЕ.
Влада Србије донела је одлуку о изради Просторног плана подручја посебне намене за стратешки пројекат изградње шест самобалансираних соларних електрана са батеријским системима. Електране ће бити изграђене на територијама градова Зајечара и Лесковца, као и општина Бујановац, Лебане, Неготин и Оџаци.
Нацрт просторног плана треба да буде завршен у року од осам месеци а изградња електрана до 1. јуна 2028. године, наводи Енергија Балкана.