Једна од основних карактеристика рачунарске технике и технологија је њихов брзи развој са циљем побољшања перформанси, ефикасности и функционалности рачунарских система. Брзина је један од битних критеријума колико далеко се стигло у овим настојањима.
Док су рачунарски процесори, меморије, графичке картице и друге компоненте постајале све моћније и брже, хард дискови (ХДД – хард диск дриве) су почели да заостају и постају “уско грло” рачунара.
Решење је у ССД (Солид-Стате Дриве) дисковима, компонентама исте намене, али са значајним предностима у односу на ХДД дискове. Развој хардверских компоненти
Кључне хардверске компоненте рачунара: централни процесор (ЦПУ), радна меморија (РАМ) и графички процесори (ГПУ) постају све бржи и моћнији, са напреднијим архитектурама, већим брзинама и могућностима паралелног извршавања функција, што резултира бржим извршавањем задатака.
Поред унапређења централног процесора (ЦПУ) фокус је на развоју специјализованих процесора оптимизованих за специфичне задатке.
Количина и брзина радне меморије (РАМ) значајно утичу на побољшање перформанси рачунара. Развој нових типова меморије, као што су ДДР4 и ДДР5, омогућава већи проток података и бољу енергетску ефикасност.
Графички процесори (ГПУ) су постали кључни за обраду графичких података, посебно у видео играма, обради графике, машинском учењу и вештачкој интелигенцији.
Опште карактеристике развоја су модуларност која омогућава лакшу надоградњу и прилагођавање система специфичним потребама, што продужава век трајања рачунара. Технолошки напредак омогућава интеграцију више компоненти у мањи простор тако да су уређаји компактнији, моћнији и лакши за преношење.
Али су ХДД дискови постали “уско грло” највише због својих механичких делова – ротирајућег диска и покретне главе за читање и писање података. Ове механичке компоненте ограничавају брзину приступа подацима, спорије покрећу оперативни систем и апликације, што се посебно одржава на истовремено обављање више задатака јер механички делови морају да се померају између различитих локација на диску. Хард дискови су због својих покретних делова осетљивији на механичке кварове и ударе.
Решење су ССД дискови
Решење за бржи приступ и пренос података су ССД дискови који немају покретне делове и користе фласх меморију за складиштење података. Фласх меморија омогућава директан приступ било којој локацији у меморији што резултира много бржим временима читања и писања података.
ССД дискови користе контролере који оптимизују перформансе и поузданост, користећи технике као што су премештање података, корекција грешака и кеширање података. Контролери могу паралелно да приступају фласх меморијским чиповима и тај паралелизам даје брже читање и писање података, јер се више операција може извршавати истовремено.
Нови модели ССС дискова могу постићи брзине преноса података од неколико гигабајта у секунди, а то значајно убрзава учитавање оперативног система, апликација и датотека, тачније унапређује целокупне перформансе система. Ово је посебно корисно за апликације које захтевају брзи приступ великом броју малих датотека, као што су базе података и сервери.
Захваљујући овим технолошким унапређењима, ССД дискови су постали супериорна опција за складиштење података у модерним рачунарима, омогућавајући знатно брже перформансе и бољу ефикасност у раду у поређењу са традиционалним ХДД-овима.
Предности ССД дискова
Предности које остварују ССД дискови у односу на традиционалне ХДД дискове чине их изузетно популарним избором. Томе је допринела могућност лаке уградње новог диска уместо постојећег хард диска. Уз мала улагања долази се до великог убрзања рада рачунара и он остаје и даље у употреби.
ССД дискови су отпорнији на физичке ударе и вибрације јер немају покретне делове и зато су идеално решење за преносиве уређаје као што су лаптопови.
С обзиром да су ССД дискови енергетски ефикаснији и троше мање енергије, то је код лаптопова важно јер продужава трајање батерије.
Због ниже потрошње енергије мање је и загревање, што доприноси бољем хлађењу система и мањем загревању компоненти рачунара.
ССД дискови раде тихо, такорећи до нечујности, јер немају покретне делове, а то је такође предност у односу на ХДД дискове који су бучнији због ротације диска и померања главе за читање и писање.
Мање димензије ССД дискова омогућавају производњу тањих и лакших уређаја, као што су ултрабоок лаптопови и тањи десктоп рачунари.
Повећање ресурса
Развојем ССД дискова повећан је и смештајни капацитет са почетних 128 ГБ, па 256 ГБ и 512 ГБ, а сада и до 4 ТБ за такозване потрошачке моделе, а за професионалне и 8 ТБ. ССД-ови дизајнирани за сервере могу имати капацитет чак 30+ ТБ, а најновији специјални ССД дискови достижу капацитет од 60 ТБ и више. То је значајно увећање, мада ваља приметити да смештајни капацитет дискова постаје мање важан јер је све веће коришћење цлоуд сервиса.
Цлоуд сервиси омогућавају лако прилагођавање ресурса према тренутним потребама, плаћа се само за ресурсе који се користите, нема потребе за великим почетним улагањима у хардвер и софтвер, а приступ подацима и апликацијама могућ је са било ког места и у било које време, све док постоји интернет конекција. Ово омогућава рад на даљину и повећава продуктивност.
Још једна погодност коришћења цлоуд сериса је што њихови провајдери обезбеђују редовна ажурирања софтвера, тако да увек користите најновије верзије и технологије, а притом имате висок ниво сигурности у копијама и напредним мерама за заштиту од хакера и других претњи.
Поуздану комуникацију обезбеђују унапређене технологије бежичне везе као што су Wи-Фи 6 и 5Г мрежа. То омогућава брже преузимање и учитавање садржаја, стримовање висококвалитетних видеа и подршку за напредне апликације. Унапређене бежичне везе обично укључују напредне сигурносне протоколе и механизме заштите података.
Са развојем рачунарског хардвера и софтвера свет рада и забаве постаје све доступнији, а ССД дискови у томе имају значајну улогу због брзине и унапређења целокупног рачунарског система.