Почетна » Наша Србија » Пећина Пропаства, нетакнути драгуљ Вишеграда

Пећина Пропаства је још неистражена

Пећина Пропаства, нетакнути драгуљ Вишеграда

Вишеграђанин Богдан Марић недавно је посетио пећину Пропаства, највећу и најлепшу на подручју општине Вишеград. Она се налази у Меремишљу, у подножју планине Бујак.

Са неколико пријатеља је кренуо у обилазак ове недовољно истражене пећине. Њен улаз нису успели да пронађу ни италијански спелеолози. Они су 2019. године боравили у Вишеграду.

“Најупорнији у потрази за пећином био је наш суграђанин Горан Сусловски. Уз помоћ мештанина овог краја Ахмеда Ханића, по његовом сећању, он је после скоро 40 година успео да пронађе ула. Затим и да истражи њен велики дио”, каже Марић.

Пропаства
ФОТО: ТО Вишеград

Био је то мотив да крену у нову авантуру и упознају се са скривеним лепотама овог мјеста.

“Успели смо да обиђено све просторије пећине које се без већег ризика, спелеолошке опреме и прије свега стручног знања могу обићи. Према првим утисцима Пропаства има све одлике праве богате украшене пећине. Великих је димензија, са више дворана, уским тунелима између њих, који отежавају пролаз и чине је још атрактивнијом”, наводи Марић.

Оње истакао да је пећина украшена сталактитима, сталагмитима, сталагнатима, бигреним кадицама. Поседује прелепо језерце са кристално чистом водом које не пресушује.

“Наш циљ је да заинтересујемо јавност. Да уредимо прилазе, до краја истражимо и заштитимо пећину. Да направимо својеврсну туристичку понуду у Вишеграду за све храбре љубитеље активног туризма, жељне нових авантура”, нагласио је Марић.

Пропаства се први пут помиње у књизи Азиза Русулбеговића “Вишеград и околица”. Књига је здата 1934. године. Затим и у књизи Милана Коџа “Вишеград у српској и босанској средњовјековној држави” из 2003. године.

Извор: Види Српску

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.