Почетна » Геоаналитика » Кина забрањује извоз нерегулисаних цивилних дронова због забринутости за војну употребу

Саопштење министарства трговине Републике Кине

Кина забрањује извоз нерегулисаних цивилних дронова због забринутости за војну употребу

Кина ће забранити извоз свих нерегулисаних цивилних дронова који могу бити коришћени за војне сврхе или у терористичким активностима и ограничиће одређене карактеристике дронова, док се Пекинг суочава са поновљеним критикама Запада због свог става према рата у Украјини.

Саопштење министарства трговине Кине

Министарство трговине је у саопштењу у среду навело да је одлука донета како би се спречила употреба дронова у „пролиферацији оружја за масовно уништење“, додајући да ће аспекти као што су инфрацрвена опрема за снимање, ласери за означавање циљева и високопрецизна инерцијска мерења бити стављени на листу контроле извоза.

Министарство је такође навело да укида привремена ограничења постављена на цивилне дронове. Није прецизирано које врсте, али прошле године Пекинг је ограничио извоз дугометражних дронова позивајући се на руски рат у Украјини.

Регулације ступају на снагу 1. септембра

Медијски извештаји и обавештајни подаци америчке владе често су наводили да је Русија куповала дронове из Кине за војне сврхе.

У априлу, амерички званичници који су говорили за „Associated Press“ под условом анонимности како би дискутовали о осетљивим налазима рекли су да је продаја Кине Русији порасла да би се користила против Украјине, и да обе земље раде на заједничкој производњи беспилотних летелица унутар Русије.

Дронови су постали интегрални део рата између Русије и Украјине

Кина је четврти највећи извозник оружја у свету, према подацима Стокхолмског међународног института за истраживање мира (SIPRI), после САД, Француске и Русије. Највећи део свог извоза усмерила је ка Пакистану, према подацима SIPRI-ја, док је такође продавала оружје државама у Азији и Африци.

Амерички безбедносни званичници све више брину због употребе кинеских дронова од стране америчких владиних одељења.

DJI Technology Cо., кинеска компанија, један је од водећих светских произвођача дронова, који се широко користе широм света.

Ситуација је много сложенија

Ипак, ако се мало више загребе испод површине, геополитичка ситуација у свету и односи између Кине и Запада су много сложенији. Кина је тренунтно водећа светска економија што никако не иде у прилог Западу, а пре свега САД.

Очигледно је да Запад жели на све могуће начине да дискредитује и осуди Кину, пре свега због тога што се најмногољуднија земља на свету ослобађа од америчког дуга повећавајући резерве злата и зависности од долара , звог њиховог дугогодишњег сукоба око Тајвана који увек може да ескалира .

Извор: AP News, Last24Report

Превод и припрема: Редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.