Потрага и куповина половног аутомобила треба да буде узбудљив процес, али преваранти лако могу да намаме возаче тако да их грешка скупо кошта.
Будући да преваре преовлађују на тржишту половних аутомобила, стручњаци из компаније за аутомобилске податке кар Вертикац саветују како да се препознају уобичајени обрасце преваре и како да се заштити од губитка новца.
Куповина може бити ризична
Куповина половног аутомобила може бити исплатива, али и ризична ако нисте опрезни. Важно је бити информисан о уобичајеним преварама и знати како да их избегнете.
Једна од најчешћих превара је плаћање унапред за аутомобил који наводно постоји на удаљеној локацији.
Продавци могу створити осећај хитности показујући да постоје и други заинтересовани купци, а када се новац пренесе, они нестају без трага. Зато је кључно да никада не шаљете новац унапред, без обзира на то колико понуда делује примамљиво.
Лажне веб-странице су још један алат превараната. Они могу креирати веб-странице које изгледају као легитимне продавнице аутомобила, са понудама које су превише добре да би биле истините. У
век треба проверити аутентичност веб-странице пре него што извршите било какву уплату. Такође, будите свесни да ако аутомобил има страно порекло, то може значити да је километража манипулисана или да постоје скривена оштећења.
На друштвеним мрежама, попут Фејсбук тржишта, често се могу наћи огласи за лажне ауто делове. Преваранти могу рекламирати ретке делове или комплете точкова по наводно ниским ценама, само да би од вас измамили новац. Увек је препоручљиво да лично прегледате робу пре него што извршите плаћање.
Најчешће преваре
Један од најчешћих облика преваре је манипулација километражом. Преваранти могу да подесе мераче километара да покажу мањи број пређених километара, чиме повећавају вредност аутомобила. Старији модели аутомобила су посебно подложни овој врсти преваре. Увек проверите историју возила и инсистирајте на детаљном прегледу пре куповине.
За додатне информације о томе како избећи преваре при куповини половног аутомобила, можете посетити веб-сајт Радио-телевизије Војводине или се консултовати са стручњацима из компаније за аутомобилске податке царВертицал.
Они пружају корисне савете и упутства која могу помоћи у препознавању и избегавању уобичајених превара на тржишту половних аутомобила. Будите опрезни и информисани да бисте осигурали сигурну и исплативу куповину.
Најчешћа грешка је плаћање унапред јер продавци преваранти објављују рекламе за аутомобиле који изгледају као да су по повољној цени. Затим убеде потенцијалног купца да се аутомобил налази на удаљеној локацији и траже да им се новац пренесе унапред пре достављања аутомобила.
Често се праве да су други заинтересовани купци како би створили осећај ургентности. Када се новац пренесе, они га подигну, уклоне оглас и нестају без трага.
Интернет преваре
Преваранти креирају лажне веб-странице продаваца аутомобила на којима приказују веома примамљиве понуде. Ове веб-странице често веома личе на добро познате мреже заступника или марке и користе готово идентичне веб-линкове.
Када купци пронађу ове понуде и контактирају такозваног продавца, често се од њих тражи да унапред плате – и изгубе свој новац. Купци треба увек пажљиво да провере сваку веб-страницу на којој дају свој новац и ако понуда делује као да је превише добра да би била истинита, онда је то вероватно тако.
Огласи лажних ауто делова за продају је веома популарно на фејсбук тржишту, а често укључује неког ко рекламира комплет точкова или ретких делова каросерије за популарни аутомобил како би се створила илузија добре цене.
Питаће купца да им пренесе новац, а затим ће нестати. Нажалост, фејсбук тржиште има слабу контролу квалитета и непостојећу корисничку подршку тако да купци треба да буду веома опрезни и да размене новац тек након што лично прегледају робу.
Преваранти штелују мераче километара јер желе да повећају вредност аутомобила који вештачки продају. Старије аутомобиле је могуће штеловати механички или помоћу дијагностичких уређаја који се повезују са новим возилима.
Превара са враћањем километраже чини да изгледа као да је аутомобил вожен мање километара него што је то у стварности – што доводи возача у опасност да купи аутомобил са механичким проблемима и који вреди далеко мање него што је плаћен.
Проверите историју
Нормално је да возила претрпе оштећења на сваких неколико година. Међутим, некада продавци не деле детаље о историји оштећења аутомобила, а једини начин да се то сазна је помоћу провере историје.
Куповина половног аутомобила са озбиљним оштећењем у прошлости може да кошта купце много више новца датог за поправке. Без спомињања чињенице да возило може да има оштећења у структури која угрожавају безбедност.
Неки продавци преваранти лажирају извештаје о историји возила како би уверили купце да аутомобил који продају нема мане. Ако се извештаји о историји не одштампају и не генеришу на лицу места, неки догађаји се могу избрисати. Стога купци треба сами да генеришу извештај о историји како би избегли да буду преварени.
Скоро сви украдени аутомобили заврше као резервни делови на црном тржишту, али понекад заврше у малим огласима или на друштвеним мрежама. Куповина украденог возила ће донети изгубљене дане, ако не и недеље, у покушају да се поврати новац. У провери историје ће бити наведено да ли је аутомобил пријављен као украден.
Продавци преваранти могу да тврде да не прихватају банковне преносе, већ да препоручују плаћања путем сервиса као што је Western Union. Ово треба да буде моментални знак за узбуну, будући да преваранти могу да направе лажне личне карте и тако преузму новац, а да никада не покажу стварни аутомобил.