Министарство инфраструктуре тзв. Косова данас је започело са постављањем саобраћајних табли са називима места на Северу Косова. На њима су имена места исписана на два језика – прво на албанском, па на српском.
Служби министарства инфраструктуре асистира тзв. косовска полиција региона Север, потврђено је за КоССев.
Радници у означеним жутим оделима скидају табле са именима места на којима су до сада имена места била исписана ћирилицом, а потом и латиницом на српском језику.
Полиција тзв. Косова обезбеђује ове екипе које се крећу од Рудара ка Јарињу, уклањајући постојеће табле испред места на које наилазе.
Поред радника у жутим оделима, видљив је полицијски џип и цивилно возило који их прате од места до места.
Не зна се када ће стићи у Косовску Митровицу и Звечан.
Са новим албанским руководствима на Северу, промена и језика
Српски и албански језик су службени језици на Косову и као такви, њихова је употреба симетрична, предвиђа Устав тзв. Косова у члану 5.
Променом етничке структуре општинских руководстава на Северу, на самом почетку мандата нових градоначелника промењене су и табле истакнуте на самим општинама, истицањем прво албанског и то у наглашеном фонту, а потом српског и то на латиници, као и енглеског на латиници, у ненаглашеном фонту.
Такође, Косово је на српском написано као „Косова“ – „Република Косова“.
Штавише, две године уназад, приметна је и промена у уклањању ћирилице, и истицању латинице на називима појединих централних установа у Приштини, о чему није било оглашавања ни косовских власти, као ни Српске листе.
Сентић: Примена српског језика у институцијама на Косову парадигма положаја Срба
Поштовање Члана 5. Устава тзв. Косова и Закона о употреби језика и примена српског језика у институцијама су парадигма положаја српске заједнице и осталих невећинских заједница на Косову, за КоССев оцењује заменик косовског омбудсмана Срђан Сентић:
„Ретке су институције које доследно и у потпуности спроводе Члан 5 Устава тзв. Косова и Закона о употреби језика, а, нажалост, оне институције у којима се језичка права крше свакодневно – су у великој већини“, указује он.
Наглашава да табле са натписима на централном нивоу морају бити исте или:
„Сличне, као што је рецимо истакнуто на Институцији Омбдусмана, или Уставног суда, док би табле на локалном нивоу требало да рефлектују становништво. У сваком случају, слова и фонт морају бити исте величине у складу са принципом и логиком једнакости“, казао је Сентић.