Званичници ЕУ готово моле Трампа да их не држи „у шаци“. Бајден није морао јер су се за њега добровољно „поставили у ти позицију.“
Док су чекали резултате председничких избора у САД, амерички „намесници“ у Европи – амбасадори од Лондона и Париза до Брисела и Берлина, који ризикују да буду склоњени ако Трамп победи – изгледа су одлучили да проведу вече једући тоне сладоледа „Бен и Џериз“ на каучу, уместо да приређују забаве и ризикују да се загрцну кавијаром уколико Трамп ипак победи.
Није било апетита за гледање још једне Трампове победе
Један високи амерички дипломата рекао је за „Политико“: „Мислим да није било апетита за гледање још једне Трампове победе“, називајући његову прошлу победу 2016. „катастрофалном.“ Ово звучи као да је место изгледало као студентска кућа после ноћи опијања од туге.
Њихови пријатељи из ЕУ естаблишмента такође нису били расположени за славље. Понашали су се као да их чека неминован развод из брака који сви виде као токсичан, осим њих самих или да је прекид са Вашингтоном под Бајденовом управом најгора ствар која би им се могла догодити.
Наравно, јер ЕУ тренутно тако сјајно пролази, као и улога сувозача са Ујаком Семом по питању Украјине. Поврх свега, стварно се држе против Путина, који сигурно брише сузе кинеским јуанима, уместо еврима.
И наравно, нимало не испаштају на пољу трговине, већ уживају у скупом америчком течном природном гасу, који је заменио јефтини руски гас. Живот је једноставно диван. Само питајте све Европљане који масовно гласају против естаблишмента ЕУ у изборима, од Француске и источне Немачке до Аустрије и Словачке.
Пријатељи вас не бодре да уводите санкције Русији које уништавају башу економију
Али, ако су приморани на трансатлантски брак са овим Трампом, пропуштаће све „добре“ тренутке са администрацијом Бајдена, која их је заправо само гаслајтирала док су то погрешно доживљавали као добронамерност.
Пријатељи се не понашају као мафијаши, пред вама и медијима, док спекулишу о окончању ваше економске линије живота. Не усвајају „зелене“ политике које нуде субвенције за одлазак ваше посрнуле индустрије, посебно након мистериозног напада на Северни ток. Не бодре вас да уводите санкције Русији које уништавају вашу економију, док они нису ни приближно изложени истом ризику – и онда вам понуде „помоћ“ продајом скупљих замена за енергију.
Европа жали због Бајденовог одласка
Чињеница да Западна Европа чак жали због Бајденовог одласка и Трамповог доласка звучи као клиничка, а не политичка ситуација, посебно када су се, упркос страху да ће их опет „стиснути“, опет сами поставили у пат позицију.
На пример, односи британског премијера из Лабуристичке партије, Кира Стармера, са Трампом недавно су описани као „топли,“ вероватно због ватре њихових лоших опклада које горе у пламену. То би била опклада Лабуриста да се свим силама боре против Трампа, при чему је њихов оперативни директор чак на LinkedIn-u објавио позив за волонтере из Велике Британије да иду у САД и агитију против Трампа за његовог демократског противника, Камалу Харис, која би им платила смештај. Ваљда су се надали да Трамп то неће приметити. Ипак, приметио је. Чак је то назвао страним мешањем у изборе.
Трамп је „претња“ напретку запада
Трамп је можда приметио и да су лабуристи једва стали пред њега називајући га реинкарнацијом Адолфа Хитлера. „Трамп није само мизоген, симпатизер неонациста и социопата. Он је дубока претња међународном поретку који је тако дуго био основа напретка Запада. Зато што ценим и залажем се за те вредности, овог петка ћу марширати са Лондоном против Доналда Трампа,“ рекао је посланик из Тотенхема, Дејвид Лами, летос, према часопису „Тајм.“
Али после Трампове реизборне победе, Стармер му је честитао, називајући њихов однос „најближим савезом.“ Ваљда се сада могу само надати да се он неће сетити свега овога или то икада искористити против њих у незгодном тренутку. Рецимо, приликом покушаја постизања трговинског споразума САД и Велике Британије после Брегзита, упркос томе што њихов вољени Џо Бајден није ни помислио да се обавеже.
Лицемерје Европске комисије и Урсуле фон дер Лајен
У међувремену, у Бриселу… „Топло честитам Доналду Ј. Трампу. ЕУ и САД су више од савезника. Везује нас истинско партнерство између наших народа, које уједињује 800 милиона грађана. Радујмо се заједничком раду на снажној трансатлантској агенди која доноси резултате за њих,“ написала је председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен на друштвеним мрежама.
Excellent phone call with @realDonaldTrump today to congratulate him on his election victory.
Looking forward to strengthening EU-US ties and working jointly to address geopolitical challenges.
We discussed defence and Ukraine, trade and energy.
Together, we can foster…
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) November 7, 2024
Још 2021. године, ова неизабрана, де факто краљица Европе, на челу читаве армије бирократа који диктирају политику ЕУ, отворено је сугерисала да је демократски изабран Трамп претња демократији.
Зеленски: Трамп не разуме шта се дешава у Украјини
Чак су се и они који аспирирају на место у овом тонућем броду придружили честиткама. Владимир Зеленски, сугерисао је за BBC током лета да би бављење са Трампом значило да ће морати да преокрене досадашње улагивање Западу, па чак и лично да се ангажује – или како он то назива „тежак рад.“
Додао је да Трамп можда заправо не разуме шта се дешава у Украјини – као да ико други има појма, с обзиром на то да је сам Зеленски недавно изјавио да само око 10% америчке војне помоћи стиже до прве линије.
Ако неко зна да препозна БС, то је вероватно дугогодишњи њујоршки могул некретнина, Трамп. Тај посао би вероватно укључивао покушај обмане њега. Срећно с тим.
Лицемерје Зеленског
Али након Трампове победе, сваки наговештај да је можда „тупан“ нестао је. Уместо тога, Зеленски је написао пост који је тако дугачак да може бити друштвени еквивалент „Рата и мира,“ присећајући се њиховог „великог састанка“ у септембру и како се радује личној честитци Трампу. Звучи као особа која би вам слала безброј порука и камповала испред ваше куће после првог састанка.
Без Вашингтона који би одредио правац за трансатлантски савез, ЕУ „циркус“ је потпуно изгубљен. И сада када је анти-естаблишментски Трамп поново победио, они паниче да ће бити одведени на „вожњу.“ Или да ће Трамп можда напустити њихову заједничку авантуру у Украјини и оставити их „на путу“ на путу „промене режима.“
Можда почиње да им свањава да их је администрација Бајдена управо толико и одвела низ тај пут. Јер сада лидери ЕУ говоре као да можда треба да почну да планирају сопствена путовања – или њихов недостатак – потпуно независно од Вашингтона, сада када је Трамп на челу.
Ипак, тешко је видети било шта осим дана вожње у грчу за лидере ЕУ, да би добили контролу над воланом након што су се потпуно посветили америчком вођству и против интереса сопствених грађана по питањима од Украјине до сопствене економије – све под потпуно илузорним изговором да ће, ако се сруше, Ујак Сем увек бити ту да им пружи „бесплатну вожњу.“
У сваком случају, не могу рећи да их њихови грађани нису упозорили, вриштећи из задњег седишта да стану пре него што се катапултирају преко литице.