С првим данима априла стижу и нови нерадни дани. Током ускршњих празника имаћемо укупно четири нерадна дана, што значи мини одмор за многе запослене.
Ове године православни и католички Васкрс обележавају се истог датума – од 18. до 21. априла. То значи да ће последњи радни дан пред празнике бити четвртак, 17. априла, док се на посао враћамо тек у уторак, 22. априла.
Одмах након Ускрса стиже и Први мај, који се у Србији традиционално празнује 1. и 2. маја. Како ове године падају у четвртак и петак, спојени су са викендом, па нас поново очекују четири слободна дана.
Ко све не ради за празнике?
Према важећим законима, за време државних и верских празника у Србији не раде државни органи, јавна предузећа и већина привредних субјеката. Међутим, постоје изузеци – поједине службе и привредне делатности, чији би прекид рада угрозио грађане или државу, морају да функционишу непрекидно.
То се односи на хитне службе, здравствене установе, комуналне и саобраћајне службе, као и одређене индустријске погоне са непрекидним процесом производње.
Нерадни дани и празнична дневница – колико износи?
Запослени који раде током празника имају право на увећану зараду, односно дуплу дневницу за сваки дан који је законом дефинисан као нерадан. Такође, послодавци могу омогућити „заменски“ слободан дан ако радно време не може да се организује другачије.
У сваком случају, април и почетак маја доносе бројне прилике за одмор, било да их проводите код куће или их користите за краће пролећно путовање.