OpenAI би био заинтересован да купи Google-оv Chrome ако антимонополски регулатори успеју да натерају компанију Alphabet (GOOGL.O) да прода популарни веб прегледач као део ширег покушаја да се поврати конкуренција у области интернет претраге, изјавио је један извршни директор OpenAI-а током сведочења на антимонополском суђењу против Google-а у Вашингтону.
Сведочење представника OpenAI-а
Шеф производа ChatGPT-а, Ник Терли, дао је ову изјаву док је сведочио на суђењу у Вашингтону, где америчко Министарство правде покушава да натера Google да предузме радикалне мере како би се обновила конкуренција у области онлајн претраге.
Суд већ утврдио постојање монопола
Судија који води случај већ је прошле године утврдио да Google има монопол у области онлајн претраге и сродног оглашавања. Google, међутим, није понудио Chrome на продају и планира да уложи жалбу на пресуду којом му се признаје монопол.
AI трка у позадини суђења
Почетак овог значајног суђења бацио је светло на трку у области генеративне вештачке интелигенције, у којој велике технолошке компаније и стартапи настоје да развију своје апликације и привуку кориснике.
Тужиоци су у уводним излагањима у понедељак изразили забринутост да би Google-ов монопол над претрагом могао да му да предност у AI трци, с обзиром на то да његови AI производи такође воде кориснике ка његовој претрази.
Google тврди да постоји конкуренција
Google се у одбрани позива на конкуренцију међу компанијама које нуде производе базиране на генеративној вештачкој интелигенцији, као што су Meta Platforms (META.O) и Microsoft (MSFT.O).
OpenAI не види Google као главног конкурента
Према једном интерном документу OpenAI-а који је Google-ов адвокат приказао на суђењу, Терли је прошле године написао да је ChatGPT водећи на тржишту потрошачких четботова и да не види Google као највећег конкурента. Терли је сведочио да је документ имао за циљ да инспирише запослене у OpenAI-у и да компанија и даље има користи од дистрибуционих партнерстава.
OpenAI тражио приступ Google претрази
Терли, који сведочи у корист владе, рекао је раније током дана да је Google одбио покушај OpenAI-а да користи његову претрагу унутар ChatGPT-а. OpenAI се обратио Google-у након што је имао проблема са сопственим провајдером претраге, без навођења имена тог провајдера. ChatGPT користи технологију Microsoft-ове претраге Bing.
„Верумо да би сарадња са више партнера, а посебно са Google API-јем, омогућила да корисницима понудимо бољи производ“, наводи се у мејлу који је OpenAI послао Google-у, приказаном на суђењу.
OpenAI се први пут обратио у јулу, а Google је одбио захтев у августу, наводећи да би то укључивало превише конкурената.
„Немамо партнерство са Google-ом данас“, рекао је Терли.
Дељење података би помогло ChatGPT-u
Терли је такође навео да би предлог Министарства правде да се Google-у наложи дељење података из претраге са конкурентима помогао да се убрза унапређење ChatGPT-а. Претрага је, како каже, кључна за пружање ажурних и тачних одговора корисницима. Додао је да је ChatGPT још увек годинама удаљен од циља да сопственом претрагом одговара на 80% корисничких упита.
Google разматрао ексклузивне уговоре за Gemini и Chrome
У августу, окружни судија Амит Мехта утврдио је да је Google чувао свој монопол над претрагом помоћу ексклузивних споразума са компанијама као што је Samsung Electronics (005930.KS), да би његов претраживач био подразумевано инсталиран на новим уређајима.
Google је разматрао уговоре са произвођачима Android телефона попут Самсунга, који би пружали ексклузивитет не само за његову претрагу, већ и за његов AI производ Gemini и за прегледач Chrome, према документима приказаним на суђењу.
Попуштање ексклузивитета у новим уговорима
Међутим, уместо да потпише још ексклузивних уговора, Google је ублажио најновије договоре са произвођачима уређаја Samsung и Motorola, као и са мобилним оператерима AT&T и Verizon, дозволивши им да инсталирају конкурентске претраге, показали су други документи.
Ти неексклузивни споразуми у складу су са Google-овим ставом да би управо такав приступ требало да буде решење за пресуду судије Мехте. Министарство правде, међутим, жели да суд иде даље и да забрани Google-у исплате у замену за инсталацију његовог претраживача.
Google тврди да не забрањује инсталацију других AI апликација
Google је, према сведочењу извршног директора Питера Фицџералда, слао писма прошле недеље у којима понавља да његови уговори не забрањују компанијама да на нове уређаје инсталирају и друге AI производе.