Ови избори ушли су у историју по томе што је први пут, за 130 година постојања МОК-а, једна жена дошла на његово чело, и што први пут ту престижну функцију обавља неко из Африке.
Ковентријева, рођена у Харареу 1983, уједно је и најмлађа свих времена у тој улози. Победила је шест снажних мушких ауторитета, међу којима су се истицали Хуан Антонио Самаран Млађи и Себастјан Коу. Све је одлучено већ у првој рунди, када је добила 49 гласова (од укупно 97, тачно за један глас до апсолутне већине), испред Самарана (28), сина некадашњег председника МОК-а; и Коуа (8), двоструког олимпијског шампиона, који води Светску атлетску федерацију.
– Имали смо невероватне жене које су биле пре нас. Имала сам невероватне жене око себе читавог свог живота, којима сам веома захвална што су ми показале како да никада не одустанем од својих снова… Ми немамо одговорност само према себи, већ и према следећој генерацији – нагласила је Кирсти Ковентри која има две ћерке, која се и даље налази у улози министра спорта Зимбабвеа.
Њен први интервјуу после избора био је снажно обојен жељом да се побољша статус жена у спорту, не само на спортским борилиштима, већ и у разним другим улогама.
Рекла бих својим ћеркама и било којој другој младој дами, које желе да постигну ствари за које мисле да су тешке, да пригрле жене око себе и да се ослоне на њих. Искористите сваку прилику када сретнете жену која је била успешна у било ком сектору и само је питајте како је то успела. Разговарајте. Стварно се ради о томе да ово радимо заједно и за будућност.
Двострука узастопна олимпијска шампионка на 200 м леђно (Атина 2004, Пекинг 2008) преузима кормило МОК-а у врло захтевном тренутку, који тражи и доста политичке мудрости, ма колико знали да – према Повељи МОК-а – спорт и олимпизам морају да буду независни од политичких утицаја. Данас, када се у ко зна чије све име пропагирају разне врсте једнакости, МОК ће морати да заузме конкретан став према трансродним спортистима. Оно што смо видели на отварању Олимпијских игара у Паризу прошлог лета (слоган „Сједињени у различитости”), када је лепота француске традиције зачињена разним „зачинима новог времена”, деловало је као порука да МОК још није начисто са тим како да се односи према свим тим различитостима. Нормално, једна ствар је поштовати свачије право на избор и жељу да буде различит, а друга када исте те различитости ставите на исти терен и кажете да је то у духу фер-плеја…
И управо је то једна од ствари на којима инсистира Ковентријева, која је уочи избора, рекла и ово:
– Желим да осигурам да, пре свега, штитимо женску конкуренцију. Мој став је да трансродне спортисткиње не би требало да се такмиче на Олимпијским играма у женској конкуренцији. Сматрам да свако има право да се бави спортом, сто посто, али када је реч о Олимпијским играма… Као бивша спортисткиња и мајка две девојчице, желим да осигурам да је та категорија заштићена…
Имајући у виду да су наредне Летње олимпијске игре у Лос Анђелесу (2028) и да је амерички председник Доналд Трамп недавно објавио „рат” трансродним спортистима, јасно је да ће Ковентријева у старту имати једног врло моћног савезника. Трамп је пре два месеца потписао декрет којим се „зауставља сексуално сакаћење деце и обзнањује да постоји само мушки и женски пол”, a директорки за унутрашњу безбедност Кристи Ноем наложио да уочи Олимпијских игара „одбије све захтеве за визу које поднесу мушкарци који покушавају на превару да уђу у САД, представљајући се као спортисткиње“.
Друго, ништа мање вруће питање, тиче се повратка руских спортиста на олимпијску сцену. И то је тема коју је пре свих ставио на сто Трамп који је, како наводе неки страни медији, разговарао са руским председником Владимиром Путином о томе да би спорт могао да помогне у поправљању укупних односа са „Русијом”. У претходном олимпијском циклусу Бах није успео да се избори са политичким притисцима, а највећу цену платили су руски и белоруски спортисти којима је од избијања сукоба у Украјини забрањено да се такмиче на највећим спортским такмичењима. У Русији очекују да ће Ковентријева бити у стању да то промени.
– Очекујемо да ће у ери новог лидера олимпијски покрет постати јачи… и да ће се Русија вратити на олимпијску позорницу – пренео је „Скај спорт” изјаву Михаила Дегтјарова, председника Олимпијског комитета Русије и министар спорта те земље.
У изјави за исти медиј, Ковентријева је истакла да је за „олимпијски покрет најважније да сви спортисти буду представљени на Играма”, што указује на то да ће се ствари одвијати у повољном смеру за руски спорт.