Пад акција ПДД Холдингс, матичне компаније гиганта електронске трговине Тему, довео је до пада богатства кинеског милијардера Колина Хуанга за 14,1 милијарду долара, што је његов највећи једнодневни губитак икада.
Хуанг је сада четврта најбогатија особа у Кини са нето вредношћу од 35,2 милијарде долара, према Блумберговом индексу милијардера. То је драматичан пад за оснивача ПДД-а, који је 8. августа постао први технолошки тајкун на врху листе богатства Кине у више од три године, истиснувши милијардера са флашираном водом Жонга Шаншана. Жонг је данас поново заузео прво место са богатством од 50 милијарди долара, преноси Блумберг.
ПДД је известио о кварталним приходима који су промашили процене аналитичара и упозорио да ће раст продаје успорити. Главни извршни директор Чен Леј је више пута рекао да тренутна путања компаније није одржива, у односу на конкуренте као што су БитеДанце ТикТок и Алибаба Гроуп Холдинг Лтд .
Акције компаније које се налазе на америчкој берзи пале су за 29 одсто, што је највећи пад икада.
Менаџмент је такође умањио очекивања за потенцијалну исплату дивиденди и откуп акција у наредних неколико година. „Суочавамо се са интензивном конкуренцијом на различитим фронтовима, а такође и са неизвесношћу од стране спољних фактора. Стога, наш менаџерски тим и ја верујемо да није право време за откуп акција или дивиденде. И у догледним годинама, такође не видимо такву потребу“, рекао је Чен.
Хуанг је основао ПДД 2015. године. Бивши Гугл инжењер брзо се попео на листу најбогатијих људи на свету, а његова нето вредност достигла је врхунац од 71,5 милијарди долара почетком 2021.
Он је отишао са места извршног директора ПДД-а 2020. и напустио одбор као председник 2021. године, када је Пекинг почео да се обрачунава са кинеским технолошким гигантима. Платформа за е-трговину позната је по томе што продаје јефтине производе уз масовне промоције, што је привукло потрошаче који брину о буџету услед раста глобалне инфлације. Проширила се ван Кине под брендом Тему и брзо постала једна од најпреузиманијих америчких апликација након сјајног дебија 2022. Од тада је почела да изазива колегу кинеског гиганта за онлајн куповину Схеин, па чак и Амазон.цом Инц. у одређеним сегментима.
Али компанија се суочила са фрустрацијом добављача, запослених и влада. Стотине малих трговаца организовале су овог лета скуп испред канцеларија ПДД-а у јужној Кини у знак протеста због, како су назвали, неправедних казни које је наметнула компанија.
У међувремену, Европска унија ради на предлогу да се затвори рупа у порезу на увоз за јефтину робу која се купује преко интернета, док амерички лобисти заговарају праг од 10 долара за бесцаринске испоруке, што је пад са тренутних 800 долара.