Почетна » Наука » Византијски цар на златном новчићу? Шта су археолози открили у рушевинам бугарске тврђаве

Византијски цар на златном новчићу? Шта су археолози открили у рушевинам бугарске тврђаве

Златни новчић пронађен на локацији средњовековне тврђаве у Бугарској указује на богатство народа који је тамо живео током првих година османске турске владавине, сматрају археолози.
Истраживачи из Регионалног историјског музеја Русе пронашли су новчић раније ове године приликом ископавања у селу Червен, у близини реке Дунав и северне границе Бугарске са Румунијом.
До сада су археолози сматрали да су становници западног дела тог насеља генерално били сиромашни. Међутим, нови проналасци говоре да су барем неки од њих били богати.
Како наводи портал Лајв сајенс, новчић по свој прилици потиче из времена Византијског царства, а други слични новчићи су понекад приписивани Јовану III Дуки Ватацу, цару Никеје – државе наследнице Византијског царства – од 1222. до 1254.

Новчић са једне стране приказује две фигуре, од који је једна у карактеристичној одећи византијског цара.
Међутим, археолог Светлана Великова каже да су такве новчиће ковали и у Латинском царству, држави коју је основала крсташка војска након окупације царског града Константинопоља (Цариграда), данашњег Истанбула, 1204. године.

Великова каже да недавне студије сугеришу да су владари Латинског царства имитирали византијске кованице до поновног освајања Константинопоља 1261.
Пронађени новчић, искован у стилу 13. века, такође је знатно лакши, са око три четвртине оригиналне тежине, што указује на то да му је величина измењена у складу са стандардима 14. века за златне новчиће тог региона.

Ови детаљи, заједно са локацијом, сугеришу да би новчић могао потицати из првих година након османског освајања Червена 1388.

Археолошка ископавања око Червена трају више од сто година. Рушевине у близини села показују да је то било важно насеље током Другог бугарског царства, које је владало од 1185. док га Турци нису потпуно освојили 1396.
Још три златна новчића истог типа су 1975. године пронађена у близини, тако да се чини да су локални владари понекад дозвољавали употребу страног новца, можда да би надокнадили недостатак сопственог злата.
Најновији златни новчић и други артефакти – укључујући врхове стрела, накит и делове грнчарије – пронађени су дуж некадашњег одбрамбеног зида на западној страни средњовековне тврђаве у Червену.

Друго бугарско царство је било велика сила на средњовековном Балкану и ривал Византијског царства. Међутим, и Бугаре и Византинце је угрожавало Османско царство, које је већ било заузело многе византијске територије на истоку.
Бугарска је била османска територија око 500 година након што је освојена 1396. Турци су освојили Константинопољ 1453.

Превод и припрема: Редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.