Почетна » Економија » Вино се све мање пије

Виноградарство на историјском минимуму

Вино се све мање пије

Глобална потрошња вина у 2023. години је смањења, цене производње се нису смириле, а све је мање и површина под виноградима.

Виногради су погођени како климатским променама, тако и болестима, рекао је Џон Баркер из Интернациналне организације лозе и вина (ОИВ), пише Нова економија.

Историјски низак ниво

Баркер је, представљајући годишњи извештај, навео да је површина винограда глобално наставила да опада, смањивши се за 0,5 одсто у односу на 2022. годину, на 7,2 милиона хектара.

На производњу вина су највише утицали екстремни климатски услови и распрострањена гљивична обољења, што је кулминирало историјским ниским нивоом у глобалној производњи вина од 237 милиона хектолитара.

Ово је означило пад од десет одсто у односу на 2022. и представља најнижу производњу од 1961. године.

Смањена је производња и у Србији

У истраживању Пољопривредног факултета у Новом Саду и београдског Института за економику пољопривреде, производња вина у Србији се у последњих пет година непрекидно смањује.

Иако Србија има капацитете за производњу око 70 милиона литара вина, она је у истраживаном периоду (2018-2022) износила просечних 24,6 милиона литара годишње и значајно је опадала по стопи од око 7,5 одсто.

Захваљујући малим приватним винаријама, квалитет вина се у последњих десетак година значајно побољшао.

Али у Србији постоји само неколико винарија које флаширају до 500.000 боца вина годишње, док остале флаширају до 50.000 боца.

То значи да је мало произвођача који могу да обезбеде сталан извоз већих количина вина, па се пласман на страна тржишта своди на мање количине без континуитета.

Мање се и пије

Смањена је и потрошња вина. Глобална конзумација у 2023. процењује се на 221 милион хектолитара, што указује на смањење од 2,6 одсто у односу на већ низак ниво из 2022. године.

“Нагли раст трошкова производње и дистрибуције, изазван инфлаторним притисцима, довели су до виших цена вина за потрошаче, чија је куповна моћ већ била смањена,” кажу винари.

Просечна цена литра извозног вина је рекордно висока и износила је 3,62 евра по литру.

Међународна трговина вином у 2023. такође је била значајно погођена растом цена.

Иако је укупан обим извезеног вина пао на 99 милиона хектолитара, то је надокнађено високом извозном вредношћу, која достигла 36 милијарди евра.

Извор: Нова економија

Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.