Вештачка интелигенција (AI) уноси револуцију у здравствену индустрију, мењајући начин на који се дијагностикују болести, третирају пацијенти и развијају нови лекови. Ова технологија пружа огромне могућности да се побољша тачност дијагноза, смање трошкове и уопште убрзају процеси у медицинском систему.
AI већ сада мења лице савременог здравства. Мада, ова технолошка револуција је тек на почетку. Како се развијају нови AI алати и приступи, очекује се да ће вештачка интелигенција наставити да унапређује дијагностику, терапије и бригу о пацијентима на глобалном нивоу. Иако постоје изазови, као што су етичка питања и приватност података, будућност здравства са AI обећава иновације које ће спасити животе и побољшати квалитет неге.
Дијагностика уз помоћ AI
Алгоритми машинског учења могу да анализирају медицинске слике, резултате лабораторијских анализа и податке о пацијентима много брже и тачније од традиционалних метода. AI је, на пример, већ у употреби за рано откривање рака дојке, рака плућа и меланома. Алгоритми обучени на великим сетовима података могу да идентификују аномалије које би, иначе, прошле непримећене, помажући тако лекарима у доношењу одлука о даљем лечењу.
Коришћење „дубоког учења” за анализу рендгенских снимака, MRI и CT скенера омогућава брже откривање тумора, плућних болести, можданих удара и повреда мозга.
View this post on Instagram
AI системи попут оних развијених од стране компаније Google DeepMind могу да препознају дијабетичку ретинопатију и друге болести мрежњаче на основу анализе офталмоскопских снимака.
Један од најузбудљивијих аспеката примене вештачке интелигенције у здравству је могућност развоја персонализоване медицине.
Коришћењем AI, лекари сада могу да прилагоде третмане потребама сваког пацијента на основу његових јединствених генетских информација, стила живота и здравствених података. Овај приступ омогућава ефикасније лечење и смањује нуспојаве, јер се третмани базирају на персонализованим профилима пацијената.
Достигнућа у фармакологији
Већ сада алгоритми могу да анализирају генетске податке пацијената како би предвидели њихов одговор на различите лекове. Тиме се омогућава бољи избор терапија за обољења као што су рак, дијабетес и срчане болести.
У области онкологије, вештачка интелигенција помаже у идентификацији биомаркера. Они показују како пацијенти реагују на имунотерапију, што може да помогне у одабиру најефикаснијих третмана.
Један од главних изазова у фармацеутској индустрији је дуг и скуп процес развоја нових лекова. Међутим, вештачка интелигенција мења правила игре и у овој области. Коришћењем AI за анализу биолошких података, предвиђање хемијских интеракција и симулацију клиничких испитивања, фармацеутске компаније могу значајно да скрате време потребно за развој нових лекова и терапија.
Компаније попут Insilico Medicine и Atomwise користе AI за анализу потенцијалних нових молекула и предвиђање њихових ефеката на људско тело. Ова технологија већ је открила нове кандидате за лечење Алцхајмерове болести, Паркинсонове болести и канцера.
View this post on Instagram
Дигитални асистенти
Током пандемије ковид-19, AI је помогла у брзом развоју вакцина. И то тако што идентификује вирусне протеине који би могли да буду најбољи циљеви за вакцине.
Вештачка интелигенција олакшава рад и медицинског особља тако што укључује дигиталне асистенте. Ови алати помажу лекарима и медицинским сестрама у обављању рутинских адатака као што су унос података, анализа симптома и комуникација са пацијентима. Тиме се смањује оптерећење особља, а пацијентима се пружа бржа и прецизнија услуга.
Алгоритми, такође, помажу лекарима да анализирају симптоме пацијената који се консултују путем телемедицинских платформи. Тако се долази до брже дијагностике и препорука за даљи третман.
У неким болницама већ се користе AI асистенти у облику робота. Они помажу у дистрибуцији лекова, транспорту медицинске опреме и асистирању током хируршких захвата.
Један од највећих потенцијала вештачке интелигенције у здравству је превентивна анализа. Она користи огромну количина података о пацијентима. Тако AI може да предвиди ризик од развоја одређених болести. И не само то, него и да препоручи превентивне мере пре него што се болест развије или погорша.
Алгоритми који анализирају здравствене податке пацијената могу да идентификују људе са високим ризиком од срчаног удара и да предложе превентивне интервенције.
Апликације које користе вештачку интелигенцију за праћење пацијената са хроничним болестима, дијабетесом или хипертензијом, већа сада могу да упозоравају на промене у њиховом здравственом стању и предлажу терапију.