Изјава Трамповог специјалног изасланика за Украјину Кита Келога да би у Украјини требало организовати изборе је још једна порука украјинском председнику Владимиру Зеленском да му Америка више неће потписивати бланко чекове, каже за Спутњик новинар РТ Балкан Небојша Малић.
Тврдње Зеленског да устав не дозвољава одржавање избора у току ванредног стања су бесмислене јер украјински устав исто тако не дозвољава да председник обавља функцију кад му истекне мандат, додаје Малић.
Лакрдија од избора
Ингеренције председника требало је да преузме скупштина која се о томе није изјашњавала јер је у џепу Зеленског, који је све опозиционе партије забранио, подсећа Малић.
„Што се Зеленског тиче, не знам што би морао да страхује од избора пошто је све опозиционе партије већ забранио. Једино се можда плаши да се Валериј Залужни врати из Енглеске па да он буде противкандидат јер је по неким тамошњим показатељима популарнији. Небитно је какви ће бити резултати тих избора, то ће бити лакрдија као што је и остатак украјинске државне управе. Суштина приче је да је та порука, у ствари порука украјинском народу да не може Владимир Зеленски, неизабрани узурпатор да потписује било шта у било чије име. Украјинци морају да имају неку власт која је бар на папиру легитимна како би могла да потпише капитулацију. А капитулацију ће морати да потпише, то је неизбежно. Неће то бити никакво ни примирје ни мировни споразум него ће управо бити предаја, јер је Русија рекла да само тако може да се заврши сукоб.“
Демократска капитулација
Малић сматра да САД покушавају да омекшају ситуацију тако што ће направити наратив да је у Украјини одбранила демократију и да су Украјинци демократски одлучили да демократски капитулирају. Али је неизбежно да ће Украјина капитулирати, наглашава Малић.
„Русија није заинтересована да преговара са марионетом него са оним ко вуче конце. То значи да ће Русија преговарати директно са Американцима, Украјинска делегација каква год да буде биће ту присутна, али је нико ни за шта неће питати. Они ће само ставити свој потпис на то што буде договорено. Биће нешто слично делегацији Северног Вијетнама у вијетнамским преговорима којим је завршена америчка интервенција. Али боље ће проћи од прелазне авганистанске владе оног Ашрафа Ганија који је побегао пре него што су талибани дошли у Кабул. Јер, трајаће технички мало дуже. А видели смо да је кад су Американци заврнули славину за инострану помоћ, 90 одсто украјинских медија рекло: Ми немамо пара.“
Пред Украјином две опције
Тако да ће Украјинци на најтежи могући начин сазнати шта значи пословица „вежи коња где ти газда каже“, истиче Малић.
Американци су одувек били газде у Украјини, само је сад дошао нови газда у Вашингтону и он ће им рећи шта да раде, а они неће имати избора него да се с тим сложе, додаје Малић.
„Њихове опције су капитулација онако како им Американци нареде, или капитулација онако како би они покушали сепаратно да се договоре са Русима. А Зеленски је нажалост пресекао ту могућност тако што је донео декрет о забрани директних преговора са Русима и тај декрет ће морати да повуче или поједе. Јер апсолутно је јасно да се Американцима жури да ово све што пре заврше пошто им тај сукоб више не одговара и хоће да се баве другим стварима. Што се тиче Руса, не верујем да ће се задовољити било чим осим својим основним циљевима. А видећемо колико ће Руси ту бити спремни за неки договор јер време ради за њих“, закључио је Малић.
„Празник демократије“
Тим америчког председника Доналда Трампа верује да се у Украјини морају организовани избори како би се победник укључио у дијалог са Русијом.
Неименовани извори Ројтерса тврде да су званичници Беле куће и Трампов специјални изасланик за Украјину Кит Келог последњих дана разговарали о томе како да убеде Кијев да изађе на изборе у почетној фази примирја са Москвом. Разговарало се и о томе да ли би треба постићи прекид ватре пре покушаја постизања дугорочнијег споразума.
Келог је изјавио да је одржавање избора у Украјини важно.
„У већини демократских земаља избори се одржавају током рата и мислим да је важно да то и Украјинци ураде и да је то добро за демократију. То је лепота снажне демократије када имате више од једне особе која би потенцијално могла да се кандидује“, рекао је Келог.