Почетна » Наша Србија » Вараклићи се вратили на село и покренули свој бизнис

Напустили посао у великом граду

Вараклићи се вратили на село и покренули свој бизнис

Вараклићи су породица која се одлучила за оно за шта многи немају храбрости. Александар Вараклић је напустио посао у великом граду и започео мали бизнис на наследству. Неколико година касније запослио се у ЕД Пријепоље, а данас је први човек овог погона. Струковни инжењер електроенергетике и рачунарства по образовању, а домаћин по васпитању. На исти начин управља на својих шест хектара и води погон.

„Плодови рада код куће су буквално слатки. Сушимо шљиве и крушке, правимо чипс од јабуке и дуње. Истина, почетак је био далеко од идиличног. Али почели смо да пратимо конкурсе за старт-уп субвенције. Аљ супруга, као мастер економиста, знала је да пише пројекте. Преко развојне агенције ‘Златибор’ из Ужица и USAID-а дошли смо до сушаре за воће, поврће и лековито биље капацитета од једне тоне. То је био почетак организоване производње. Уследила је конверзија земљишта потребна за почетак органске производње,“ каже Вараклић.

Имање од шест хектара је „у сунцу“, како то кажу старији, на 650 метара надморске висине. Идеално за воће. Вараклићи имају 600 стабала младих шљива разних сорти, крушке, орахе, вишње, а традиционалне јабуке калеме на млада стабла и тако их чувају. У раду користе мини хладњачу, трактор купљен кредитом Светске банке, вучни бервач воћа, пакерицу, прикључну механизацију за обраду земљишта, што много олакшава посао, а највећа подршка ипак стиже од родитеља.

Идила

Краве пасу на ливади, мачке се играју са децом, ћерка храни јагњице уз помоћ цуцле, син сакупља јаја од домаћих кокошака, а све надгледа велики пас чувар. Деца су већ стасала да помогну када се коси, балира, бербе и суши воће. Вараклићи су окружени љубављу. Кућа је увек пуна дечије граје која се меша са звуком звона из оближњег манастира Милешеве и жубором шест извора воде. Последња жила је избила када се млада после свадбе преселила и то је по народном веровању знак да ће сваки посао ићи од руке.

„Здрава храна је данас тешко доступна људима из градова. Они воле све што је домаће, без хемије и припремљено на природан начин. Ми једемо сувомеснате производе из своје сушаре, печемо ракију, правимо сир и кајмак и желимо то да понудимо и туристима. На још једном конкурсу добили смо средства којима ћемо да реновирамо стару кућу за долазак гостију. Сви услови за неколико незаборавних дана су ту, Милешева, Бели анђео, Хисарџик, камен Светог Саве, добри путеви, а ја морам да гарантовањем сигурно снабдевање електричном енергијом,“ каже Александра за „Рину“.

Истиче да само рад, добра организација и знање гарантују успех на оба поља, тако да је под вођством овог домаћина урађена реконструкција преко 50 мрежа ниског напона, изграђена је ТС 35/10 кВ Велика Жупа, након изведених грађевинских радова на реконструкцији ТС 110/35 кВ Пријепоље, у плану је и замена електроенергетске опреме у постројењу, а уложили су и средства у средђивање управне зграде.

Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.