У последње време, узгој препелица постаје све популарнији избор у пољопривреди због релативне једноставности, брзе репродукције и високе конверзије хране у јаја, пише пупољак.рс.
Улагања у кавезе, опрему и почетни инвентар препелица представљају основне почетне трошкове. Укључујући и трошкове рада и сточне хране, почетна инвестиција може варирати, али се често брзо амортизује јер се држањем преплика брзо враћа уложени новац.
Препеличја јаја су врло популарна у Србији, али их је тешко наћи на тржишту. Ако сте заинтересовани за покретање производње и продаје овог здравог и укусног производа, ево неких корака које треба да пратите:
Изаберите одговарајућу расу препелица. Постоје различите расе препелица, али најчешће су јапанске, кинеске и тибетанске. Оне се разликују по величини, боји, производности и отпорности на болести. За почетак, препоручујемо да изаберете јапанске препелице, јер су најпродуктивније и најлакше за одржавање. Набавите неопходну опрему и храну. За производњу препеличјих јаја потребно вам је: кокошарник или кавез за препелице, светло за грење и осветљење, поилка и хранилица, храна за препелице (можете купити готову или направити своју мешавину од житарица, семена и додатака), вода, дезинфекциона средства и легла (слама, стирупор или папир).
Купите или изведите препелице. Можете купити веч изведене препелице од неког одгајивача или поручити њихова јаја и извести их самостално у инкубатору. Ако се одлучите за другу опцију, требате знати да су препеличја јаја мала и осетљива, па им треба обезбедити стабилну температуру од 37-38 степени Целзијуса и влажност од 60-70%. Такође, требате их окретати на сваких 4-6 сати. Препелице се излажу након 16-18 дана. Одржавајте добро стање препелица. Препелицама треба обезбедити чист и сув кокошарник или кавез, довољно простора (најмање 100 квадратних центиметара по животињи), довољно светла (14-16 сати дневно), довољно хране и воде (просечно 20-25 грама хране и 30-40 милилитара воде по животињи дневно), редовно чешљање и вакцинацију против болести.
Берите и пакујте јаја. Препелице почињу да носе јаја са 6-8 недеља старости, а достижу пуну зрелост са 12 недеља. Једна препелица може да носи 250-300 јаја годишње. Јаја треба брати свакодневно, пре него што се загреју или испрљају. Јаја треба чувати у хладњаку на температури од 4-8 степени Целзијуса и релативној влажности од 75-85%. Јаја треба паковати у картонске или пластичне кутије, са ознаком датума легла, рока трајања и тежине. Продајте јаја. Препеличја јаја имају високу хранљиву вредност и лековито дејство, па су тражена на тржишту. Можете их продавати на пијаци, у продавницама здраве хране, у апотекама, у ресторанима или преко интернета. Цена препеличјих јаја зависи од квалитета, понуде и потражње, али се креће од 10 до 20 динара по комаду.
Препелице се брзо размножавају, а инкубација јаја траје само 17-18 дана. Ово омогућава брзу репродукцију и повећање стада. Препеличја јаја су мања од кокошијих, али су тражена због своје хранљиве вредности. Свака препелица може произвести око 250 јаја годишње, тако да можете прилагодити број препелица које бисте у почетку држали.
Храњење препелица и одржавање хигијене кавеза су основни трошкови. У поређењу са другим птицама, препелицама је потребно мање простора и мање хране.
Осим јаја, профиту може допринети и продаја младих препелица. Неки узгајивачи нуде и парове за узгој или готове производе од препелице.
Директна продаја препеличјих јаја локалним потрошачима може бити уносна опција. Потражња за овим јајима расте због њихове нутритивне вредности и специфичног укуса. Узгајивачи препелица могу успоставити сарадњу са ресторанима и хотелима који за своје специјалитете траже квалитетна и естетски привлачна јаја препелица. Али морате имати на уму да такви купци траже уједначен квалитет и довољне количине за редовну испоруку.
Поред ресторана, продаја на локалним пијацама или организовање сопствених продајних места може омогућити директну интеракцију са потрошачима.
Дигитално присуство, или онлајн продаја, омогућава фармерима да продају јаја препелице на мрежи, проналазећи купце ван локалног подручја.
Јаја препелице су богат извор протеина, обезбеђујући есенцијалне аминокиселине које подржавају раст и обнављање ћелија у телу. Ова јаја садрже висок ниво витамина Б-комплекса, посебно Б12, који доприносе одржавању здравог нервног система и формирању црвених крвних зрнаца. Јаја препелице су богата витамином А који је неопходан за одржавање вида, здраву кожу и јачање имуног система. Висок садржај гвожђа и цинка у препеличјим јајима чини их корисним за подршку оптималном функционисању кардиоваскуларног система и јачање имунолошког одговора.