,,Руско-српска медијска школа“ која је одржана од 10. до 16. новембра у Београду у организацији Владе руског региона Ханти-Мансијск и коорганизацији Ђине Весић, директорке Издаваштва ,,Битије“ окупила је младе, перспективне и талентоване људе из Србије и Русије и пружила им могућност за стицање нових знања и вештина и реализовање инспиративних пројеката.
Током пет дана интензивног семинара учесници су имали прилику да слушају предавања истакнутих српских и руских стручњака из света медија, историје, политикологије и хуманитарне мисије, као изузетно важне области, којој је ова Mедијска школа била и посвећена.
На свечаном затварању у Руском дому руководилац Одељења за омладинску политику, грађанске иницијативе и спољне односе Ханти-Мансијског аутономног округа Јаков Самохвалов говорио је о овом међународном пројекту: ,,Шта ће бити са нама и са светом зависи само од нас самих. И зато је важан и најмањи напор који ћемо у том циљу да учинимо заједно. Медијска школа се показала као ефикасан инструмент да се у кратком року добије резултат. Наравно, коначан резултат зависи само од учесника, од њихових интересовања и од њиховог залагања. Учесници ове друге Руско-српске медијске школе су имали и једно и друго. Хвала им велико за то.“
Директорка Издаваштва ,,Битије“ и коорганизаторка догађаја, Ђина Весић, осврнула се, такође, на значај Медијске школе: ,,У животу сам заиста организовала велики број догађаја, и од националног, и од међународног значаја, међутим, овај пројекат је био по много чему посебан. Пре свега зато што је било изузетно изазовно организовати све за врло, врло кратко време, а то време је, иако звучи апсолутно нестварно, буквално четири дана. Међутим, будући да смо учили од најбољих, а то је Медија школа из Ханти-Мансијска, успели смо. За време прве Руско-српске медија школе у далеком Сибиру, научили смо шта значи труд, рад и дисциплина у свету медија, научили смо шта значи координација и организација, између осталих, талентоване и перспективне Веронике Попове, као неког ко је одличан млади руководилац програма Медијске школе, и то нам је много помогло да сада организујемо другу, а прву Руско-српску медија школу у Београду.
Поред тога, оно што ми је увек на првом месту јесте да представимо своју земљу у најбољем могућем светлу, било када идемо у Русију, било када наше пријатеље из Русије дочекујемо у Србији. С тим у вези волим увек да нагласим да наше две земље имају вишевековне добре пријатељске и братске односе, и да ни тренутна геополитичка ситуација не може да утиче на то, будући да је добро познато да Република Србија, упркос многобројним притисцима, није, а верујем нити ће увести санкције Руској Федерацији.“
Један од српских учесника Никола Стојановић, мастер историчар и новинар јуниор, говорећи о ,,Руско-српској медијској школи“ истиче: ,,За само неколико дана у Руско-српској медијској школи, која се ове јесени одржала у Београду, заједно са нашим драгим пријатељима из далеког, а опет тако блиског Сибира, односно Ханти-Мансијска, научили смо много тога о медијима. Уз богата предавања и радионице великих стручњака, како из Србије, тако и из Русије, стекли смо знања о развоју стратегија и техника за успешан пројекат, као и о стварању креативног и уникатног садржаја естетског и готово уметничког карактера. Такав садржај, данас свеприсутан у виртуелном свету, има велики значај за обликовање људске свести и друштва у којем живимо.“
Током свечаног затварања у Руском дому, присутнима се обратила Марија Захарова, директор Департмана за информисање и штампу МСП Русије, истакавши да се Русија и Србија ослањају на вишевековно пријатељство, традицију и узајамну помоћ и да је Русија дубоко захвална српским пријатељима, народу Србије због сећања на Други светски рат, када смо се заједно борили, раме уз раме против нацизма, због сећања на руске и совјетске војнике и за пажљив однос према споменицима.
Поред Захарове и Јакова Самохвалова присутнима се на свечаном затварању обратио и први заменик гувернера Ханти-Мансијског аутономног округа Југре Алексеј Забозлајев, директор Медијске школе Александар Бабушкин, руководилац програма Вероника Попова и заменик директора Руског дома Вјачеслав Чарски.