Почетна » Друштво » У Србији регистровано око 40.000 невладиних организација

Забележен тренд раста

У Србији регистровано око 40.000 невладиних организација

Мада се Србији често спочитава да „није добро окружење за невладине организације“, последње истраживање показује да је у у нашој земљи забележен тренд раста регистровања организација цивилног друштва. Њих у Србији постоји тренутно око 40.000.

Организације цивилног друштва претежно делују на локалу, пре свега у урбаним срединама и већим регионалним јединицама у Србији. Највише их је сконцентрисано у Војводини и београдском региону.

Истраживање је спровела Београдска отворена школа, а оно је било фокусирано на мапирање тренутних капацитета организација цивилног друштва. Како је показало ово истраживање, приступање Србије Европској унији чини највећи део активности НВО, око 67 одсто или две трећине.

Оне су добро информисане о политикама ЕУ које се односе на области у којима делују. Углавном су то теме из образовања, науке, културе, заштите животне средине, владавине права и слично. Оне се овим темама баве претежно кроз јавно заговарање, образовање и истраживање јавног мњења.

Другим речима, они имају велику подршку „у сенци“. Кроз медије, школство, културу и слично.

Укључивање организација цивилног друштва често се наводи као један од важних фактора при приступању Србије Европској унији, односно тражи се њихово веће укључивање у креирању политика. Преведено, то би значило да неизабрани представници, који у доста случајева не одражавају већинско расположење друштва, имају прилику да директно утичу и креирају политике државе.

Утицај и финансирање

Невладин сектор јесте важан и може бити одличан коректив и контролор потенцијалне самовоље или злоупотребе од стране политичких странака. Међутим, оне се врло често баве потпуно другим стварима од оних због којих су формиране.

Њихов утицај у друштву није мален, па стога Европска унија, али и друге велике силе, финансирају њихов рад. Препознат је потенцијал таквог система у којем се може утицати на креирање политика без сагласности бирача, односно друштва.

У прилог томе говори и чињеница да је у оквиру ЕУ Ресурс центра издвојено више од 2,2 милиона евра директне подршке за више од 300 организација, али и неформалних група грађана које спроводе 80 пројеката широм Србије.

Александар Стојановић за Компасинфо

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.