Почетна » Наука » Трка у науци: Кина престиже САД

Предност САД опада

Трка у науци: Кина престиже САД

Сједињене Америчке Државе и даље доминирају у светској науци. То потврђују успеси попут добијања Нобелових награда, развоја вакцина против COVID-19 и напретка у вештачкој интелигенцији попут ChatGPT-а. Међутим, Кина прети да то промени.

Стручњаци изражавају забринутост због опадања те предности. Кина убрзано напредује са значајним повећањима улагања у истраживања и научну продукцију. Кина је последњих година претекла САД по броју научних чланака и пријава за патенте, што указује на промену у глобалном научном балансу.

Иако САД и даље троши много на истраживања, суочава се са изазовима у структури извора финансирања. Док приватна улагања јачају сектор R&D-а, савезни фондови за основна истраживања опадају, што прети заостајању у областима попут материјалних и физичких наука. Ово неравномерно улагање омогућило је Кини напредак у овим областима. САД задржава предност у биомедицини због стабилног финансирања, пише магазин Nature.

Миграционе политике и политичка динамика додатно компликују ситуацију. САД остаје главна дестинација за међународне STEM таленте, што је кључно за очување лидерства. Ипак, због перцепције растућег непријатељства према странцима и политичке поларизације, расте забринутост око задржавања те предности. CHIPS и Science закон из 2022. имао је за циљ јачање финансирања. Али дугорочна посвећеност зависи од политичког пејзажа и законодавних приоритета.

Предстојећи председнички избори могли би обликовати будуће стратегије истраживања. Одлуке о финансирању, имиграцији и међународној сарадњи утицаће на то како САД наставља да привлачи и подржава врхунске научне таленте. Политике следеће администрације биће кључне за вођење ових напора и осигурање конкурентности САД-а суоченог са глобалним изазовима.

На крају, иако сарадња између глобалних научника користи свима, фокус америчких креатора политика је на осигурању да домаћи истраживачи и даље воде и користе глобалне иновације. Одржавање снажне савезне подршке и стварање окружења које привлачи глобалне таленте биће кључно за очување научног лидерства САД-а у све конкурентнијем окружењу.

Извор: Nature

Превод и припрема: Редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.