Само прошле године, у Србији је од ових болести умрло чак 50.000 људи, што представља порaжавајући податак који је изазвао велику забринутост стручњака.
Како би се ова алармантна статистика смањила, Министарство здравља покренуло је пројекат „Караван здравља“, који има за циљ да информише становништво и истовремено обезбеди превентивне кардиолошке прегледе. Ове трибине су само један део шире кампање чији је циљ да се грађанима укаже на важност редовних прегледа и раног препознавања фактора ризика.
Министарство здравља, на челу са министром Златибором Лончаром, како је истакао саветник министра здравља Небојша Тасић, покренуло је историјску акцију која ће, како се надају, допринети смањењу смртности од кардиоваскуларних болести у Србији. Он је нагласио да је ова кампања доказ да држава брине о својим грађанима и да се чува здравље нације. Тасић је такође изјавио да је пример Србије инспирисао Европску унију да покрене сличне иницијативе, што додатно потврђује историјски значај овог пројекта.
На трибинама су стручњаци истакли да се кардиоваскуларне болести могу спречити ако се на време идентификују фактори ризика. Такође, примећен је тренд да се ове болести све више јављају код млађе популације. Снежана Плавшић из Одељења за превенцију и контролу незаразних болести Института „Батут“ указала је на забрињавајући тренд померања старосне доби код оболелих и преминулих од ових болести. Плавшић је нагласила да чак 80 одсто превремених смртних случајева доживи радно способно становништво, од 30 до 69 година.
Грађани Уба и Ваљева, који су присуствовали трибинама, имали су бројна питања за стручњаке, што је, како је објаснио Тасић, био и циљ овог дела „Каравана здравља“. Жеља је била да људи добију важне информације од лекара и реше све недоумице које имају о превенцији кардиоваскуларних болести. Тасић је нагласио да су превентивни прегледи од великог значаја, јер се многи људи који изгледају здраво, заправо боре са високим холестеролом и високим крвним притиском, а да то нису свесни. Зато је позвао младе људе, чак и оне који су у својим двадесетим, да се редовно подвргавају прегледима.
Др Данica Катона, начелница опште медицине у Дому здравља у Убу, истакла је да су кардиоваскуларне болести највећи глобални здравствени проблем и да ће овај пројекат Министарства здравља допринети побољшању тренутне статистике у Србији.
Пројекат се спроводи уз подршку Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“, као и локалних самоуправа, општих болница и домова здравља.