Сваке године на Косову се региструје између 55 и 60 нових случајева малигних болести код деце, изјавила је директорка Клинике за педијатрију у Универзитетском клиничком центру Косова, Виолета Грајчевци-Ука, у интервјуу за Економију онлајн.
Она је истакла да капацитети којима располажу у тој клиници тренутно задовољавају потребе за лечењем ових случајева.
„Број нових случајева малигних болести код деце који нам се јављају у току године креће се од 55 до 60. Најчешће су акутне леукемије, посебно акутна лимфобластна леукемија, затим лимфоми, тумори мозга, солидни тумори, тумори костију итд. Реч је о широком спектру малигних болести које се лече у нашој клиници. Имамо довољно капацитета за лечење ових болести – од инфраструктуре до потрошног материјала – и у већини случајева постижемо веома добре резултате“, рекла је она.
Грајчевци-Ука је прецизирала да се пацијенти крећу у узрасту од 28 дана до 18 година.
„Ова болест не познаје године – погађа све узрасте у педијатрији. Најчешће се јавља код деце предшколског узраста, а у тим случајевима прогноза је обично боља у поређењу са децом млађом од две и старијом од 12 година, код којих лечење може бити теже, али и тада постижемо добре резултате“, рекла је она.
Директорка је посебно нагласила важност раног откривања болести и апеловала на родитеље да обрате пажњу на могуће симптоме.
„Важно је да се дијагноза постави што раније, јер што раније се открије болест – веће су шансе за потпуно излечење. Саветујем родитељима да се обрате лекару уколико примете било какву промену код свог детета – попут црвених тачкица на кожи, увећаних лимфних жлезда на врату или другим регијама које не реагују на терапију, анемије која се не лечи адекватно, осећаја исцрпљености или слабости. Све су то могући знаци леукемије или других малигних болести. У тим случајевима, нека се слободно обрате нашој клиници како бисмо урадили све потребне анализе и поставили дијагнозу на време“, закључила је Грајчевци-Ука.