Циљеви америчких напада на иранске нуклеарне објекте нису били постигнути. Напад на резервоаре са уранијум хексафлуоридом имао би озбиљне последице, рекао је за Спутњик руски стручњак Алексеј Анпилогов.
Према подацима ИАЕА, Иран је располагао прилично значајним количинама уранијума. Процес обогаћивања уранијума је веома сложен технолошки поступак, али његов кључни елемент је уранијум хексафлуорид, једињење уранијума које једино може да пређе у гасовито стање на релативно ниској температури, што је неопходно за процес обогаћивања.
Анпилогов наводи да способност бомбе ГБУ-57 да продре у дубину износи готово 60 метара, међутим, у Ирану су кратери врло брзо затрпани на површини, што изазива озбиљне сумње да су стварни резултати америчких напада на иранске објекте у Фордоу, Натанзу и Исфахану заиста достигли подземне просторије и комуникационе објекте, које су значајан и веома важан део иранског нуклеарног програма.
На питање о сличности са катастрофом у Чернобиљу и Фукушими, Анпилогов је додао да је потребно упоредити количину радиоактивних супстанци. У иранском програму реч је око седам и по тона обогаћеног уранијума, током Чернобиљске несреће је дошло до великог испуштања радиоактивних супстанци, укључујући и радиоактивни графит који је представљао велику опасност, а код Фукушиме је, поред тога, дошло до испуштања радиоактивне воде.
Поводом тренутног стања иранског нуклеарног програма након напада стручњак не искључује да су неки значајни делови иранског нуклеарног програма или оштећени, или изведени из строја, али негира да је ирански нуклеарни програм уништен. Иран је готово 40 година радио на томе да своје нуклеарне капацитете премести у што заштићеније подземне комплексе.