У зимском периоду многи размишљају о најповољнијем начину грејања, а стручњаци сваке године покушавају да системе грејања унапреде, па су тако настали подно грејање, пелети, топлотне пумпе, огледала за купатила са уграђеним инфрацрвеним грејачима итд. Један од најновијих изума су електричне тапете, за које произвођачи тврде да су ефикасне.
Електричне тапете још су у експерименталној фази, а прве повратне информације указују на то да би могле бити еколошки прихватљива, ефикасна и приступачна алтернатива традиционалним системима грејања.
Портал „Фемили Хендимен“ разговарао је с водећим произвођачем електричних тапета како би сазнали више о охрабрујућим резултатима пилот-пројеката и потенцијалним предностима ове нове технологије за ваш дом.
Електричне тапете се обично постављају на плафоне. Оне садрже танке траке бакра и графена, које користе инфрацрвену технологију за производњу топлоте. Мајкл Ансел, вођа пројекта у компанији „Некс Ген“, објашњава да ова технологија греје простор слично сунчевим зрацима.
Традиционални конвекцијски системи грејања загревају ваздух у просторији, док инфрацрвено грејање директно греје људе и предмете.
„Енергија из инфрацрвеног зрачења прво греје нас људе“, објашњава Ансел. „Затим греје намештај и тканине у простору, па су зидови, подови и све што дотакнете пријатно и равномерно топли.“
Ансел истиче да је „Некс Ген“ технологија осмишљена како би понудила јефтино, енергетски ефикасно и еколошки прихватљиво решење за грејање, посебно у условима недостатка фосилних горива.
„Пилот-пројекти у Уједињеном Краљевству тренутно су фокусирани на социјалне станове,“ каже он.
Електричне тапете су енергетски ефикасан начин грејања са ниском емисијом угљеника. Њихово повезивање са соларним панелима на крову додатно смањује трошкове и чини их још еколошки прихватљивијим.
Ове тапете брзо загревају просторије (за само неколико минута), а пошто топлота улази у предмете, просторије задржавају топлоту и након што се грејање искључи. Тапете покривају велику површину, што омогућава равномерну температуру у целој просторији. Ансел наглашава и да паметна технологија прати ниво влаге у простору.