Истраживачи са Универзитетског колеџа у Лондону (UCL) и Института Франсис Крик су први пут идентификовали порекло срчаних ћелија користећи 3D снимке срца које се формира у живом ембриону миша.
За студију, објављену у часопису EMBO Journal, тим је користио технику напредне светлосне микроскопије на специјалном моделу миша. Ово је метода где се танак сноп светлости користи за осветљавање и снимање детаљних слика сићушних узорака, стварајући јасне 3D слике без оштећења живог ткива, саопштио је UCL.
Радећи ово, успели су да прате појединачне ћелије док су се кретале и делиле током два дана – од критичне фазе развоја познате као гаструлација до тачке када примитивно срце почиње да се обликује. Ово је омогућило истраживачима да идентификују ћелијско порекло срца.
Гаструлација је процес којим ћелије почињу да се специјализују и организују у примарне структуре тела, укључујући срце. Код људи се ово дешава током друге недеље трудноће.
Налази студије би могли да револуционишу начин на који научници разумеју и лече урођене срчане мане, кажу истраживачи.
„Ово је први пут да смо успели да посматрамо срчане ћелије овако пажљиво, овако дуго, током развоја сисара. Прво смо морали поуздано да узгајамо ембрионе у посуди током дужег периода, од неколико сати до неколико дана, и оно што смо открили било је потпуно неочекивано“, рекао је др Кензо Ивановић, истраживач са UCL и главни аутор студије.