Ако су вам досад главне бриге код поласка на путовања биле да ли сте понели пасош, новац и авионску карту, ускоро ћете имати једну обавезу више.
Европска унија и још четири земље Европе ће од лета 2025. године увести нову процедуру за стране држављане који желе да пређу њене спољне границе, а путници ће морати да плаћају и таксу од седам евра.
Нови прописи налажу обавезно тражење дозволе за приступ земљама чланицама кроз Европски систем за информисање и ауторизацију (ЕТИАС).
Она ће се примењивати за путовања у укупно 30 европских земаља. И то у све ЕУ чланице осим Ирске и Кипра, као и за Лихтенштајн, Норвешку, Исланд и Швајцарску.
Прописи ће се односити на путнике из 60 земаља. Међу њима су Америка, Аустралија, Велика Британија, Украјина, Јапан, Бразил, Аргентина. Ту су и државе Западног Балкана, попут Србије, Црне Горе, Босне и Херцеговине, Северне Македоније и Албаније, наводи се на сајту ЕУ.
Пробни период
Пре увођења ЕТИАС дозвола, од 10. новембра ове године почеће да се користи Систем уласка и изласка (Entry/Exit System) у ових 30 земаља и за путнике којима није потребна виза за приступ Европској унији.
Овај „пробни период“ или „први корак“, како га назива Владимир Влахо, председник скупштине Националне асоцијације туристичких агенција (YUTA) Србије, неће много утицати на могућност путовања у земље Европске уније..
Док је ЕТИАС „дозвола“ која се плаћа, ЕЕС је „евиденција“ и спроводи се без накнаде.
Не постоји шанса да путник буде одбијен на основу попуњеног формулара, објашњава он за ББЦ на српском.
„Тако могу да прате ко улази и колико остаје у ЕУ, а сврха је да се убрза прелазак границе, јер више неће бити ‘лупања’ печата у пасошима.
„Систем ће бити централизован, па ће регулаторно тело ЕУ за миграције моћи у реалном времену тачно да зна шта се догађа, док је досад свака држава посебно бележила податке који су се делили ако постоји посебан захтев“, објашњава Влахо.
Шта је Систем уласка и изласка (ЕЕС)?
Закон о увођењу овог система усвојен је у Европском парламенту још 2017. године. После неколико одлагања, почеће да се примењује 10. новембра 2024.
Ради се о аутоматизованом информационо-технолошком систему за регистровање преласка спољних граница Европске уније за људе који немају пасоше земаља блока, као и Исланда, Лихтенштајна, Швајцарске или Норвешке.
Односи се на путнике који планирају краћи боравак. Најдуже 90 дана у пола године.
Важиће за власнике пасоша земаља којима је потребна виза за улазак у ЕУ. Али и оних држава којима она није неопходна, попут Србије, која је чланица Шенген зоне од децембра 2009.
Систем ће омогућити строгу дигиталну контролу границе на „сваком аеродрому, луци или путу у Европи“, сматра Илва Јохансон, чланица Европске комисије задужена за унутрашње послове.
„Знаћемо ако су људи остали предуго. А криминалцима, терористима и руским шпијунима отежаћемо употребу лажних пасоша“, упозорава.
При уласку у 30 европских земаља регистроваће се име путника, тип пасоша, биометријски подаци попут отисака прстију и фотографија лица, као и датуми и места уласка и изласка.
Када се једном попуни, формулар важи три године. Али документ ће бити провераван на сваком преласку границе, те више неће бити потребе за печатирањем пасоша.
Неки стручњаци упозоравају да би могло да дође до редова на граничним прелазима. Досадашњи просечан период провере података путника трајао ке 45 секунди. Коришћењем ЕЕС-а ће бити продужен на два минута.
Изузетак међу чланицама Европске уније ће бити Кипар и Ирска. Ту ће обележавање пасоша печатом остати на снази.
Шта се мења од 10. новембра?
За 60 светских држава чијим становницима није потребна виза за улазак у ЕУ, од 10. новембра услов за свако путовање у неку од земаља блока биће попуњавање једноставног формулара.
„Апликација преко које ће се попуњавати подаци пушта се у рад 6. октобра. А од 10. новембра ће се уносити само неколико података“, каже Влахо.
Нова правила су „ствар евидентирања, а не провере“. Систем путницима не шаље повратну информацију. Не издају се додатни документи за прелазак границе неке од ЕУ земаља и не постоји могућност забране уласка у ЕУ само на основу попуњеног формулара, објашњава.
„Када предате пасош на граници, систем спаја вашу апликацију са подацима пасоша, а процедура је иста за све начине превоза“, каже он.
Иако су се на Западном Балкану покренуле полемике хоће ли процедура бити слична аплицирању за визу, Влахо сматра да такво поређење није прикладно.
„Виза је много оштрија контрола. Обавезан је одлазак у амбасаду или конзулат, прилично кошта и изискује много више времена, а формулари за визе садрже по седам или осам страна.
„Ово је далеко једноставније и мања је формалност“, каже он.
Шта доноси ЕЕС Европској унији?
Из блока поручују да ће нови систем „модернизовати управљање границама ЕУ и постепено побољшати искуство путовања“.
Помоћи ће и у регистровању оних који остају дуже од дозвољеног ограничења унутар граница ЕУ. Сакупљаће поуздане податке о уласцима, изласцима и забранама уласка путника.
Прикупљањем биометријских података омогућиће ефикаснију борбу против оних који користе лажне идентитете. Утицаће и на повећање безбедности у ЕУ због ефикаснијих граничних контрола, употребе електорпнске архиве и биометријских података.
Коришћењем новог система информације ће се међу земљама делити тренутно.
А шта је ЕТИАС и када ће почети да се примењује?
Путници из Велике Британије или земаља Западног Балкана могу да уђу у зону Шенгена, у којој могу да се крећу неометано и задрже се највише 90 дана у укупном периоду од 180 дана без визе.
Увођењем ЕТИАС дозвола, то ће се променити.
Власници пасоша земаља које нису чланице ЕУ морају да аплицирају преко интернета за ову дозволу како би провели исти период унутар граница блока. За дуже боравке ће морати да затраже визу.
Приликом путовања, тај документ провераваће гранична полиција на сваком уласку у 30 земаља Европе у којима ће важити.
Премењиваће се за путовања у Аустрију, Белгију, Бугарску, Хрватску, Чешку, Данску, Естонију, Финску, Француску, Немачку, Грчку, Мађарску, Исланд, Италију, Летонију, Лихтенштајн, Литванију, Луксембург, Малту, Холандију, Норвешку, Пољску, Португал, Румунију, Словачку, Словенију, Шпанију, Шведску и Швајцарску.
ЕТИАС ће важити три године, и у том периоду биће омогућен неограничен број посета овим земљама. Биће повезан са пасошем путника, па је са истеком путног документа потребно аплицирати за нову дозволу.
Иако из ЕУ није потврђен тачан датум увођења ове новине, на сајту се наводи да би требало да почне „у првој половини 2025. године“.
„Најмање у првих шест месеци“ после увођења неће бити обавезан, али се препоручује путницима да поднесу захтев за ову дозволу.
Колико ће коштати ЕТИАС?
За добијање дозволе биће потребно платити седам евра. Из Европске комисије кажу да је то „далеко мање“ од сертификата Еста, који се издаје путницима у Америку и кошта нешто мање од 19 евра (21 долар).
Такса ће се наплаћивати свим путницима који имају између 18 и 70 година, док ће за малолетнике и старије од 70 бити бесплатан.
„Плаћа се банковном картицом преко интернета, иако она не мора да буде у власништву путника. Ако се неко не сналази на рачунару или нема личну картицу, то може и неко други да уради за њега“, каже Владимир Влахо.
Како се подноси захтев за ЕТИАС?
Захтев се подноси на интернету или путем мобилне апликације. Попуњавање формулара је „нужна и кратка процедура“, за коју ће бити неопходно око 10 минута, кажу из ЕУ.
Путници ће уносити податке из пасоша, забележена кривична дела, уколико их имају, као и податке о здравственом стању.
Више од 95 одсто захтева ће бити одобрено кроз неколико минута, док ће у неким случајевима бити потребно највише 72 сата, наводе из ЕУ.
У ванредним околностима, захтеви могу бити одбијени или обрађивани и до четири недеље.
Зашто ЕУ уводи ЕТИАС?
У заједници европских земаља одлучили су да појачају контролу граница услед мигрантске кризе и забринутости због тероризма.
Овај систем ће „повећати ниво безбедносних провера људи који у ЕУ путују без виза“, кажу из блока.
ЕТИАС ће помоћи државама чланицама да „боље процене могуће ризике“ које носи прелазак границе посетилаца.
Циљ је да се спречи „међународни криминал и тероризам“.