Почетна » Друштво » Српски језик се враћа након три деценије у школе у Гламочу

Исправљена велика неправда

Српски језик се враћа након три деценије у школе у Гламочу

Српска деца у Гламочу ће од ове школске године, након готово три деценије, наставу похађати на српском језику.

Потврдио је ово делегат у Дому народа у Парламенту Федерације БиХ Горан Броћета.

„Од формирања нове Владе Ливањског кантона поред свих разговора и активности, паралелно смо водили преговоре и о коначном увођењу српског језика и националне групе предмета у Гламочу. То је начелник Гламоча Небојша Радивојша и сматрао приоритетним питањем“, рекао је Броћета.

Он је истакао да је сувишно говорити о томе колико су српска деца оштећена и колику су неправду трпела. Нажалост, до сада није било разумевања за њих, иако је то уставна одредба.

„Никад није касно да се десе праве ствари, јер је матерњи језик нешто најбитније за један народ“, истакао је Броћета.

Он је изразио захвалност министру правосуђа и управе Ливањског кантона Александру Родићу који је, користећи своју позицију и овлаштења, стварао добар основ за разумевање кантоналне Владе и ресорног министарства.

„Ово је заиста велики дан за наш народ у Гламочу. Искрено се надам да ће се добра сарадња и обострано разумијевање и наставити. Све с циљем стварања бољих услова за живот како остала два народа, тако и повратника српске националности“, нагласио је Броћета.

Министар правосуђа и управе Владе Ливањског кантона Александар Родић рекао је Срни да је константним настојањима и преговорима успио наићи на пружену руку хрватске стране. Тако је коначно омогућено српској дјеци у Гламочу оно што им припада према уставу.

Вест о увођењу српског језика у школе у Гламочу је потврдио и ресорни министар Анте Тадић.

Извор: Срна

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.