Скидање кукуруза с њива ове сезоне почеће раније него ранијих година, стручњаци очекују већ половином августа. То је и више од месец дана пре него у климатски повољним сезонама.
Ова ратарска култура, која Србији традиционално доноси највише девизног прилива, претрпела је, како кажу произвођачи, незапамћену штету због суше и временских неприлика с изразито мало падавина. Пољопривреда у нашој земљи је у великом проблему, а уз њу и многе друге индустрије.
Клипови су мали, полупразни и без зрна
Клипови су, додају, мали, полупразни, без зрна. Због тога се очекује и да ће сточна храна у наредном периоду бити изразито скупа, а то ће самим тим довести и до поскупљења производње меса.
Како објављују локални извештачи, чак и да буде већих падавина, кукуруз се неће опоравити у многим деловима Србије, где је род преполовљен, а на неким њивама га практично и нема. Стога су произвођачи већ припремају за жетву како би бар нешто успели да спасу у овој тешкој години.
Како је пренео новосадски „Дневник”, на подручју Суботице већ десетак земљорадника силира кукуруз – уситњавају биљну масу која може да послужи у исхрани говеда. Тако је и у другим деловима Војводине, јер се све више препознају празне њиве на којима је до скоро био кукуруз.
Србија у просеку годишње произведе око шест милиона тона кукуруза, прошла година била је успешна за произвођаче ове културе када је реч о приносима и значајно боља него 2022.
Род неће бити задовољавајући
Стручњаци с којима смо разговарали кажу да је тренутно тешко проценити колики нас приноси очекују у овој години, али да је већ извесно да су климатске промене узеле данак и да род неће бити задовољавајући у већем делу земље.
Ни последњи извештај Удружења „Копа Когека” није оптимистичан, укупна површина намењена производњи житарица у ЕУ ће 2024. бити смањена за 3,5 одсто у односу на 2023, преноси „Инфо тим логистика”.
Ово смањење ће утицати на већину главних усева, с неким изузецима. Генерално гледано, предвиђа се смањење укупне производње житарица у ЕУ за 4,7 одсто у односу на прошлу годину.
Приноси ће се смањити за 1,8 одсто
Овај пад је углавном због смањења засејаних површине и приноса неколико главних усева, с изузетком значајног повећања ражи и овса. Како се наводи, кукуруз је једна од ретких култура под којом се очекује повећање засејаних површина за 1,3 одсто.
Међутим, приноси ће се смањити за 1,8 одсто чиме ће укупан род забележити благи пад од 0,5 процената. Познаваоци кажу да је и ово неизвесно јер суша и у Европи погађа велики део засада и да ће резултати највероватније бити лошији.