Почетна » Култура » „Слово о уму“ и значај књижевног рада Светог Саве за Србију

Свети Сава и формирање српске књижевне традиције

„Слово о уму“ и значај књижевног рада Светог Саве за Србију

Завршивши Житије Светога Симеона, Свети Сава је на крају додао један кратак величанствен поговор, песму у прози „Слово о уму“, пуну метафора и симбола. Песма која је настала између 1199. и 1208. увела нас је у девети век српске поезије.

Слово о уму

Наш ум да буде

на небесима у гледању,

на красотама рајским,

у становима вечним,

на анђеоским зборовима,

у животу онде…

 

Какво ли ће ту бити збориште

од мноштва људи

од Адама до свршетка!…

 

Ради тога нам,

драга браћо моја,

треба туговати

и замишљати се у овом животу

као они који су изван света,

као они који имају живот

на небесима.

Књижевни рад Светога Саве

Са књижевнообликованим и записаним мислима Светог Саве, српска књижевност постала је равноправни члан књижевног живота православног словенског света и настојала је да ухвати корак византијско-словенске литературе, у којој види језгро своје стваралачке поетике.

Велика улога зачетника српске књижевности приписује се Светом Сави, стога његов двојаки значај јесте у томе што је творац самосталне Српске цркве и самосталне српске књижевности. На тим темељима слободе и самосталности градио је путеве од изузетног значаја за Србију, Србе и њихов интегритет и идентитет.

Када се конкретније говори о књижевном раду Светог Саве, потребно је истаћи да његова књижевна основа лежи у ранохришћанској, византијској и старословенској књижевности, али његове књижевне изворе треба тражити и у литургијској књижевности.

Житије Светог Симеона

Сава је житије почео да саставља одмах после смрти Св. Симеона 1199. године, а завршио га је 1208. у уводу Студеничког типика. Иако је по обиму мало и скромно, Савино дело се одликује лаким и живим излагањем, јаким драмским описима и проживљеном осећајношћу.

"Житије Светог Симеона" Свети Сава
Foto: Sprski jezik i književnost

Житије Светог Симеона представља једно од најранијих и најзначајнијих дела српске средњовековне књижевности. Језик је непосредан и једноставан, без претеране реторике, у коме се препознаје близак сведок и сапутник, учесник у животу Светог Симеона.

Житије Светог Симеона, као и живот његовог сина Светог Саве, били су кључни у утемељивању српске цркве и монашке традиције. Свети Симеон је канонизован у 13. веку, а његове мошти су пренете из Хиландара у Србију, где су постављене у манастиру Студеница, што је био знак његовог важног места у историји Српске православне цркве.

Оно није само духовни текст већ и кључни историјски документ који осветљава живот једног од највећих српских владара, као и његову улогу у изградњи српске државности и духовности.

Извор: Расен

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.