Почетна » Економија » САД покрећу истрагу против Кине због производње застарелих чипова

Сукоб САД и Кине око полупроводника се наставља

САД покрећу истрагу против Кине због производње застарелих чипова

Сједињене Америчке Државе покренуле су трговинску истрагу о кинеској производњи застарелих чипова, наводећи забринутост да Кина настоји да доминира домаћим и глобалним тржиштима у критично важној индустрији полупроводника.

Кинеске стратегије и антиконкурентске праксе

У саопштењу за јавност објављеном у понедељак, трговинска представница Кетрин Тај (Katherine Tai) изјавила је да Пекинг користи опсежне антиконкурентске и стратегије ван тржишних принципа, укључујући постављање и остваривање циљева тржишног учешћа, како би постигао индигенизацију и самодовољност.

Према њеним речима, политике и праксе Кине могу имати „штетне последице“ по САД и друге економије, при чему угрожавају конкурентност америчке индустрије и радника, кључне ланце снабдевања САД-а и економску безбедност земље.

Фокус истраге на производњу застарелих чипова

Истрага ће бити фокусирана на кинеску производњу основних полупроводника, познатих и као застарели или чипови са старијим чвориштем. Ово су старије врсте рачунарских чипова које су кључне за аутомобиле, машине за прање посуђа, медицинске уређаје, ваздухопловство, телекомуникационе мреже, производњу енергије и војно наоружање.

Анализа утицаја кинеских пракси на америчку трговину

Истрага ће такође у почетној фази процењивати да ли кинески поступци, политике и праксе у производњи супстрата од силицијум-карбида (или других подлога које се користе као улазни материјал у производњи полупроводника) представљају „неразумност, дискриминацију или ограничење америчке трговине“.

Силицијум карбид чипови
Foto: aftermarketNews / Silicijum karbid čipovi

Наставак истраге под Трамповом администрацијом

Ова истрага долази у последњим недељама администрације Џоа Бајдена (Joe Biden), што значи да ће њено спровођење преузети долазећа администрација Доналда Трампа (Donald Trump), која на власт долази у јануару.

Истрага ће се спроводити према одељку 301 Закона о трговини из 1974. године, истом закону о непоштеним трговинским праксама који је Трамп користио да уведе царине до 25% на око 370 милијарди долара вредан кинески увоз 2018. и 2019. године, што је изазвало скоро трогодишњи трговински рат са Пекингом.

Алармантни налази о зависности од кинеских чипова

Америчка секретарка за трговину Ђина Рајмондо (Gina Raimondo) изјавила је да недавна истраживања њеног министарства показују да две трећине америчких производа зависи од компоненти које садрже кинеске застареле чипове.

Ђина Раимондо
Foto: The Boston Globe / Đina Raimondo

Такође је навела да половина америчких компанија, укључујући неке из одбрамбене индустрије, није свесна порекла својих чипова.

Планови Кине и њихов утицај на глобалну конкуренцију

Описујући ове налазе као „прилично алармантне“, Рајмондо је истакла да планови Кине да изгради више од 60% светског капацитета за производњу застарелих чипова током наредне деценије обесхрабрују улагања у другим деловима света и представљају нелојалну конкуренцију.

Ривалство у индустрији полупроводника

И Кина и САД последњих година настоје да доминирају кључним технолошким областима, укључујући полупроводнике, зато је и Тајван једна од кључних тачака њиховог сукоба. Вашингтон је више пута пооштравао контроле извоза како би спречио кинеске фирме да купују одређене америчке компоненте, наводећи ризике по националну безбедност.

Уз све то, Бајден и влада САД су дали Интелу 8,5 милијарди долара како би побољшали своју индустрију и на тај начин појачали мере протекционизма у својој економији.

У мају је Бајденова администрација најавила повећање царина на кинеске застареле чипове, почевши од наредне године.

 Пекинг је више пута осудио ове рестрикције извоза, тврдећи да су у супротности са глобално признатим тржишним правилима.

Извор: RT.com, TASS

Превод и припрема: Редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.