Сједињене Америчке Државе постигле су договор с Кином о томе како убрзати испоруке ретких минерала у САД, рекао је у четвртак навече званичник Беле куће усред напора за окончање трговинског рата између највећих светских економских сила.
Председник САД Доналд Трамп раније је изјавио да су Сједињене Америчке Државе у среду потписале споразум са Кином, не наводећи додатне детаље, те да би могао бити постигнут посебан споразум који би „отворио“ Индију.
Током разговора у Женеви у мају, Кина се обавезала уклонити нецаринске противмере наметнуте САД од 2. априла, иако није било јасно како ће неке од тих мера поништити.
Наиме, као део своје одмазде на нове америчке царине Кина је обуставила извоз широког спектра критичних минерала и магнета, пореметивши тако ланце снабдевања кључне за произвођаче аутомобила, полуводича те ваздушну и војну индустрију.
„Америчка администрација и Кина договориле су додатни споразум о оквиру за спровођење Женевског споразума“, рекао је у четвртак навече за Ројтерс званичник Беле куће.
Додао је да се договор односи на то како могу поново убрзати испоруке ретких минерала у САД.
Други званичник администрације рекао је, с друге стране, да је споразум између САД и Кине постигнут раније ове седмице.
„Испоручиће нам ретке минерале и када то учине укинућемо наше противмере“, изјавио је амерички министар трговине Хауард Лутник за Блоомберг.
Кинеска амбасада у Вашингтону није одмах одговорила на Ројтерсов захтев за коментар.
Пут ка коначном решењу
Иако споразум показује потенцијални напредак након месеци трговинских несигурности и поремећаја откако је Трамп преузео дужност у јануару, он такође наглашава дуг пут до коначног, дефинитивног трговинског споразума између два економска ривала, анализира Ројтерс.
Кина је своја ограничења у вези са ретким минералима схватала врло озбиљно и проверавала купце како би обезбедила да се материјали не преусмеравају у америчку индустрију.
Женевски споразум није раније потписан због кинеских ограничења извоза критичних минерала, што је подстакнуло Трампову администрацију да одговори властитим контролама извоза, спречавајући испоруке софтвера за дизајн полуводича, авиона и друге робе у Кину.
Почетком јуна Ројтерс је известио да је Кина одобрила привремене извозне дозволе добављачима ретких земних метала за три највећа америчка произвођача аутомобила.
Касније овог месеца Трамп је рекао да постоји споразум с Кином према којем ће Пекинг испоручивати САД магнете и ретке минерале, док ће САД допустити кинеским студентима упис на своје факултете и универзитете.
Споразум САД и ЕУ
Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен изјавила је да је Европска унија примила најновији амерички документ у вези са преговорима о царинским тарифама, али није желела да открије детаље захтева Вашингтона.
„Све опције су и даље на столу. Тренутно разматрамо амерички предлог. Наша порука је јасна – спремни смо за договор, али се истовремено припремамо за могућност да не постигнемо задовољавајући споразум“, рекла је Фон дер Лајенова.
Истакла је да ће ЕУ бранити европске интересе кад год то буде потребно.
Фон дер Лајенова је у четвртак рекла лидерима ЕУ да је примила најновији предлог о царинама од Трампове администрације.
То представља најновији ангажман између Брисела и Вашингтона, док се ЕУ суочава са могућношћу да ће морати прихватити споразум који и даље укључује „реципрочну“ царину од 10 одсто, чак и након 9. јула, што је последњи рок за постизање споразума о царинама са САД.
Очекује се да се европски лидери изјасне пред Европском комисијом да ли желе брз трговински споразум са САД или фаворизују оштар одговор на претње Доналда Трампа царинама.
Трамп је запретио да ће увести царине од 50 одсто на сву робу из ЕУ од 9. јула, осим ако две стране не постигну договор.
Већина робе из ЕУ већ се суочава са царином од 10 одсто, са царинама од 25 одсто на аутомобиле и ауто-делове, и 50 одсто на челик и алуминијум.