СУД у Санкт Петербургу наложио је замрзавање средстава америчког банкарског гиганта „Џеј Пи Морган Чејс“ у корист другог највећег руског зајмодавца, „ВТБ“. Руска банка је поднела тужбу у којој тражи да јој се врати 439,5 милиона долара који су замрзнути у иностранству усред западних санкција.
„ВТБ“ је тужио „Џеј Пи Морган“ и њене подружнице Арбитражном суду Санкт Петербурга и Лењинградске области 17. априла, показују судски поднесци. Суд је наложио заплену свих средстава на банковним рачунима „Џеј Пи Моргана“ у Русији, укључујући кореспондентске рачуне и оне отворене на име подружнице.
Такође је откривено да је „ВТБ“ затражио привремене мере јер је друга страна „предузимала мере за повлачење своје имовине“ из Русије док је руски зајмодавац тражио да врати новац од америчке банке.
„Џеј Пи Морган“ је сопственом тужбом против „ВТБ“ поднетом прошле недеље у јужном округу Њујорка покушао да заустави напоре руске банке, истичући да амерички закон забрањује банци да одмрзне 439,5 милиона долара у власништву „ВТБ“ Званичници „Џеј Пи Моргана“ су прошле недеље рекли за Ројтерс да брину да ће „ВТБ“ покушати да заплени имовину америчке банке у Русији, те да су изгледи руске банке добри, будући да су руски судови пресудили у корист најмање шест других локалних банака против америчких и европских установа које су биле у обавези да се придржавају закона о санкцијама.
Џеј Пи Морган Чејс је америчка мултинационална банка и финансијска услуга са седиштем у Њујорку. Основана је 2000. године спајањем неколико великих банака, укључујући Чејс Менхетн Банк и Џ.П. Морган & Ко. Компанија пружа различите услуге, укључујући инвестиционе банкарске услуге, управљање имовином, приватно банкарство и услуге трговања хартијама од вредности. Једна је од највећих банака у Сједињеним Америчким Државама по величини активе и има значајан утицај на глобално финансијско тржиште.
У скорије време, Џеј Пи Морган је био у центру пажње због неколико контроверзних питања. На пример, извештаји сугеришу да је Амерички биро за статистику делио важне економске информације са великим компанијама са Волстрита, укључујући Џеј Пи Морган, што је изазвало питања о једнаком приступу информацијама[1]. Такође, постоје наводи да је компанија грешком трајно избрисала милионе електронских записа, што је оставило комуникације недоступним регулаторима у више истрага[2].
Компанија је такође била укључена у правне спорове и скандале, укључујући и оне који се односе на односе са осуђеним педофилом Џефријем Епстином. У две тужбе, Џеј Пи Морган је оптужен да је свесно задржао Епстина као клијента, што је омогућило Епстину да исплаћује одштете жртвама и плаћа сараднике који су му помагали у криминалним активностима.
Упркос овим изазовима, Џеј Пи Морган остаје један од водећих играча у финансијском сектору, са снажним портфолиом услуга и глобалним дометом. Компанија наставља да иновира и развија нове производе и услуге како би задовољила потребе својих клијената и одговорила на променљиво тржиште. Као важан учесник на финансијским тржиштима, Џеј Пи Морган игра кључну улогу у обликовању будућности банкарства и финансија.
.