Почетна » Геоаналитика » Русија се спрема за дуги рат: Предузете хитне мере

Почела инсталација специјалне заштите

Русија се спрема за дуги рат: Предузете хитне мере

Услед интезивирања сукоба, власти у Курску предузеле су хитне мере како би осигурале безбедност својих грађана. На кључним местима широм града почела је инсталација специјалних заштитних структура које би могле играти кључну улогу у наредним недељама. Русија се на овај начин припрема на дуги рат.

У јеку интензивне украјинске офанзиве у Курску су почела постављања армиранобетонских склоништа на местима са великим бројем људи. Шеф региона, Алексеј Смирнов, потврдио је да ће ова склоништа бити постављена на 60 кључних локација широм града.

Према Смирнову, слична склоништа биће постављена и у другим деловима региона. То укључује Железногорск и Курчатов, где се налази нуклеарна електрана Курск. Власти такође разматрају могућност постављања додатних склоништа у другим насељеним местима широм региона. Тиме се настоји осигурати заштита становништва у случају даљих напада.

У позадини украјинске офанзиве, Русија је донела одлуку о обустави слања СМС порука. Оне су садржале упозорења о претњама ракетним нападима и нападима беспилотним летелицама. Информације о могућим нападима сада су доступне путем службених Телеграм канала власти, као и кроз апликацију руског Министарства за ванредне ситуације.

Отворена прва украјинска војна канцеларија у Русији

Овај потез долази након што су сличне мере предузете у Белгороду почетком 2024. године, када су усред гранатирања из Украјине постављена “модуларна армиранобетонска склоништа с двоструком арматуром”. Белгородске власти тада су известиле да постављање једног таквог склоништа кошта око 300 хиљада рубаља, а искуства из Белгорода сада се примењују и у Курску.

У међувремену, прва војна канцеларија у Суджи унутар Русије покренула је под командом генерал-мајора украјинске војске Едуарда Москалиова за пружање хуманитарне помоћи локалним становницима и контролу коридора за евакуацију, преноси POLITICO. Према међународном праву, Украјина мора пружити такву помоћ Русима на територијама које контролише.

Постављање ових бетонских склоништа део је шире стратегије руских власти за јачање одбране у регионима који су под сталним претњама украјинских напада. Курск, због своје близине граници и стратешки важних објеката попут нуклеарне електране, постао је кључна тачка за додатне мере безбедности. Док се ситуација на терену наставља развијати, јасно је да се и руске власти припремају за дуготрајне сукобе.

Извор: Политико

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.