Иран и Русија званично учвршћују свој савез кроз нови 20-годишњи стратешки пакт. Он обухвата продубљену војну, економску и енергетску сарадњу, у тренутку када су обе земље под снажним западним санкцијама.
У јеку блискоисточне безбедносне кризе и оптерећујућих америчко-иранских односа у контексту сложених преговора које Вашингтон и Техеран воде у вези иранског нуклеарног програма, ирански парламент одобрио је у среду 20-годишње стратешко партнерство између Москве и Техерана, о чему извештавају тамошњи државни медији.
Подсећамо, споразум који представља продубљивање билатералних веза, укључујући ближу одбрамбену сарадњу, потписан је у Москви 17. јануара од стране председника двеју држава Владимира Путина и Масуда Пезешкиана.
Руски парламент одобрио је стратешки споразум с Ираном у априлу. Иако се њиме не укључује клаузулу о међусобној одбрани, у садржају се наводи како ће обе земље сарађивати против заједничких војних претњи, развијати војно-техничку сарадњу и учествовати у заједничким војним вежбама.
Стратешки пакт изазива пажњу
Од почетка рата у Украјини 2022. године, Иран и Русија продубили су војне везе, а западне земље оптужују Иран за испоруку ракета и дронова за руске нападе на Украјину. Техеран пориче испоруку оружја за руску употребу у Украјини.
Стратешки пакт такође укључује неколико клаузула усмерених на јачање привредног партнерства – поглавито оних у сфери енергетике, пре свега јачањем директне међубанкарске сарадње и промовисањем њихових националних финансијских производа.
Споразум о слободној трговини између Ирана и Еуроазијске економске уније, коју предводи Русија, ступио је на снагу прошли недјељу, смањујући царине како би се подстакнула трговина између двају господарстава, која су под строгим западним санкцијама, преноси Геополитика.