Почетна » Наука » Револуција у медицини: Шавови који генеришу електричну енергију убрзавају зарастање рана

Шавови који користе енергију тела за брже зарастање

Револуција у медицини: Шавови који генеришу електричну енергију убрзавају зарастање рана

Шавови на ранама добијају импозантно унапређење. У експерименту на пацовима, нова јака и флексибилна нит је убрзала зарастање рана тако што је претварала покрете мишића у електричну енергију, извештавају истраживачи 8. октобра у часопису Nature Communications.

Потенцијал за људску примену

Ако се материјал на крају оцени безбедним за употребу код људи, „могао би да промени начин на који третирамо повреде,“ каже научник Ченгји Хоу са Универзитета Донгхуа у Шангају.

Како нова технологија функционише

Истраживачи су већ знали да проток електричне енергије кроз шавове може убрзати зарастање, али претходне технологије су се ослањале на гломазне спољне батерије. Нови шавови користе енергију тела као извор.

Шавови који користе енергију тела за брже зарастање
Foto: Science News / Šavovi koji koriste energiju tela za brže zarastanje

Састав нити и механизам деловања

Нит је направљена од биораздрадивих полимера и магнезијума, метала који тело може апсорбовати током времена. Када се мишићи око шавова скупљају и опуштају, средњи слој навоја трља се о спољашњу љуску, преносећи електроне на њу и стварајући електричну енергију.

Експерименти и резултати у лабораторији

Хоу и његове колеге су применили електричну стимулацију ове нити на вештачке ране у лабораторијским условима. Након 24 часа, фибробласти — ћелије које су кључне за зарастање, смањили су површину ране са 69 процената на 11 процената. Поређења ради, нелечене вештачке ране су се смањиле са 69 процената на 33 процента после 24 часа.

Фибробласти
Foto: My Pathology Report / Fibroblasti

Резултати на животињама и следећи кораци

У експерименту на пацовима, пацови третирани електричним шавовима су се брже опоравили и имали су мању вероватноћу да развију инфекцију у поређењу са пацовима третираним традиционалним шавовима и нелеченим пацовима.

Будући планови и тестирање

Хоуов тим планира да следеће тестира шавове на већим животињама.

Извор: sciencenews.org, Nature Communications

Превод и припрема: Редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.