Почетна » Друштво » Завод неће да обрише Генералштаб из регистра, Кушнер најављује хотел „Трамп“

Шта ће бити са комплексом Генералштаба

Завод неће да обрише Генералштаб из регистра, Кушнер најављује хотел „Трамп“

Док се Џаред Кушнер са својим „Афинити партнерс“ спрема да започне велики пројекат изградње хотела „Трамп“ на месту где је зграда Генералштаба, Републички завод за заштиту споменика културе одбија да Генералштаб избрише из Централног регистра непокретних културних добара.

Према закону, да би неко културно добро било избрисано из листе споменика Централног регистра, оно мора да нестане или да буде потпуно уништено. У Републичком заводу кажу да Генералштаб није ни нестао нити је потпуно уништен.

Њихове колеге из Градског завода за заштиту споменика културе су избрисале Генералштаб из свог регистра културних добара и, према процедури, о томе обавестиле Републички завод како би он извршио свој део посла и избрисао овај споменик културе из Централног регистра. Републички завод је, као што је речено, то одбио.

Трамп хотел

Исти дан агенција Блумберг је објавила да ће инвестициона компанија „Афинити Партнерс“, коју су основали Џаред Кушнер, зет Доналда Трампа, и емиратски милијардер Мохамед Алабар, заједно изградити луксузни хотел и апартмански комплекс у Београду, на месту бившег Генарлштаба југословенске војске, који је погођен у НАТО агресији на Србију 1999. године.

Овим је потврђен податак да Кушнер сарађује са власником Београда на води.

Кушнер је у интервјуу за агенцију Блумберг казао да је разговарао са неколико брендова пре него што се одлучио за име „Трамп“.

Влада Србије није нити очигледно има намеру да поништи своју одлуку од 14. новембра о престанку својства културног добра зградама Генералштаба Војске Србије и Црне Горе и Министарства одбране у Београду које се налазе у Улици кнеза Милоша број 33-44, и које су у државној својини. Та одлука је ступила на снагу 22. новембра.

Како је писао Њу Јорк Тајмс, компанија Џареда Кушнера добиће у закуп простор бомбардованог Генералштаба у Београду, на 99 година, без накнаде. На том мјесту ће изградити луксузни хотелски и апартмански комплекс, као и спомен обележје и музеј.

Инвестиција је вредна 500 милиона долара.Србија би, према предлогу уговора, требало да добије 22 одсто профита.

Уговор о ревитализацији комплекса бившег Савезног секретаријата за народну одбрану (ССНО) потписали су у мају тадашњи министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Србије Горан Весић и компанија Афинити Глобал Девелопмент.

Пројекат у Београду је већ добио и свој сајт на коме се се може виђети како ће планиране грађевине изгледати.

Противљење

Овом пројекту противи се струка, САНУ, стручна домаћа и инострана удружења. Овоме су се придружили и студенти. Позвали су Владу да укине своју одлуку.

Републички завод за заштиту споменика културе је објавило саопштење да Влада Србије није поштовала законске процедуре.

Исти захтев је упутило Друштво конзерватора Србије. Такође, Организација Европа Ностра Србија је позвала Владу да по хитном поступку укине „незаконите одлуке“. РЕРИ је пре месец дана поднео иницијативу за покретање поступка за оцену уставности ове Владине одлуке пред Уставним судом.

Крајем 2024. специјална известитељка УН из области културних права тражила је од Владе да се у наредних месец дана одговори поводом забрињавајућих информација о Генералштабу, Савском мосту, Сајму и Калемегданској тврђави.

Шта даље?

Сада се природно намеће питање шта даље. У току је процедура да се Генералштаб уврсти у листу „7 најугроженијих“ у Европи. Резултат ове иницијативе се очекује у другој половини јануара. Уколико се то деси, то би значајни придонело очувању овог комплекса.

Постоје две опције, односно наде за опстанак. Први је чињеница да је Републички завод за заштиту споменика културе одбија да га обрише из Централног регистра. Други је иницијатива пред Уставним судом.

Градски завод може само да комплекс избрише из катастра, али тај њихов потез по закону дозвољава жалбу.

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.