Почетна » Спорт » Ренцо Грејси и организација PFL предводе напоре за укључивање MMA у Олимпијске игре

Активно лобирање за Лос Анђелес 2028. године

Ренцо Грејси и организација PFL предводе напоре за укључивање MMA у Олимпијске игре

Страни медији све чешће извештавају о све већем напору да Mеђународни oлимпијски кoмитет (МОК) уврсти мешовите борилачке вештине (MMA) као званичан олимпијски спорт.

И док су борилачке дисциплине попут џудоа, теквондоа, рвања и донедавно бокса већ присутне на Олимпијским играма, MMA и даље остаје ван ове престижне манифестације, упркос растућој популарности широм света.

Ренцо Грејси: Питање времена

Ренцо Грејси, легендарни мајстор бразилске џиу-џице и један од потомака чувене породице Грејси, која је имала невероватан утицај на настанак MMA, верује да је питање времена када ће овај спорт постати део Олимпијских игара.

Ренцо Грејси
Foto: Graciemag / Renco Grejsi

Грејси наглашава да интересовање за MMA рапидно расте на нивоу аматера, посебно захваљујући платформама као што је Међународна федерација мешовитих борилачких вештина (IMMAF).

Кључни темељи за олимпијске амбиције ММА спорта

„Ово ће бити кључни темељи за остварење олимпијских амбиција овог спорта. Абу Даби много улаже у спорт, и то не само у својој земљи, већ помаже и другим земљама, а посебно ради на различитим дечјим пројектима у Бразилу, чиме привлачи и доводи децу у спорт.

Београд и Србија су урадили сјајан посао, невероватно је како су људи у тој земљи подигли све на виши ниво и прихватили спорт. Увек је сјајно бити у Абу Дабију, али враћам се у Београд ускоро,“ казао је Грејси за Arena Fight.

Он додаје да је процес можда и предуго трајао, те иако друга генерација његове породице није била из пословног света и нису умели да прошире причу, трећа генерација је свакако отишла корак даље.

Подршка председника UFC-а, Дене Вајта

Подршку идеји уврштавања MMA у Олимпијске игре дао је и председник UFC-а, Дена Вајт. Он је у виртуелном „Q/A“ истакао да, иако не лобира активно за то, верује да би укључивање MMA значајно допринело повећању гледаности.

„Ако желите више гледалаца, ставите MMA у Олимпијске игре,“ изјавио је Вајт у емисији Лауре Санко, додајући да би то био велики корак за популаризацију спорта на глобалном нивоу.

Дена Вајт
Foto: Sports Pro / Dena Vajt, vlasnik UFC-a

На претходним Олимпијским играма, популарност борилачких вештина била је очигледна, а рејтинзи су се повећали, што додатно подстиче расправу о укључивању MMA.

Питер Мареј: Активно лобирање за Лос Анђелес 2028

С друге стране, Питер Мареј, извршни директор Professional Fighters League (PFL), један је од оних који активно лобирају код МОК-а и IMMAF-а да уврсте MMA у олимпијски програм, посебно с обзиром на то да ће наредне Игре бити одржане у Лос Анђелесу 2028. године.

Мешовите борилачке вештине
Foto: IMMAF

Мареј наглашава да је MMA данас еволуирао у спорт високо обучених и вештих спортиста који су савладали бројне дисциплине, а који су привукли милионе обожавалаца широм света.

„Сада је потребно да радимо са МОК-ом како бисмо платформисали овај невероватан спорт,“ каже Мареј за „Sun“, додајући да су потребне мере за осигурање безбедности бораца, али да је уверен како се то може ефикасно спровести.

ММА и Олимпијске игре 2028. године

Како се приближавају Олимпијске игре 2028. године, Америка ће имати прилику да буде прва земља домаћин која ће уврстити MMA као олимпијски спорт. „Олимпијске игре већ укључују борилачке вештине, а све оне су кључне за наш спорт,“ закључио је Мареј, додајући да PFL жели бити водећа сила која ће помоћи да МОК препозна MMA као златни спорт до 2028. године.

Мешовите борилачке вештине
Foto: Muscle & Fitness / PFL

Србија на челу развоја ММА

Иначе, Светска MMA федерација (IMMAF) од свог оснивања 2012. године, уз подршку великог броја земаља широм света, води непрекидну битку за препознавање овог најбрже растућег спорта на свету.

MMA је за свега 30-ак година, тачније од првог UFC догађаја 1993. године, преко формирања бројних професионалних промоција, до стварања услова за аматерски MMA спорт 2012. године, успео да створи глобалну прилику за све младе таленте борилачких спортова, а врло брзо је допро до публике и освојио срца најмлађих генерација бораца.

Србија је ове године признала ММА као спорт

Република Србија је 2024. године званично признала MMA као спорт, чиме је постала једна од 10 земаља које су значајно утицале на развој аматерског MMA на глобалном нивоу. Србија се посебно истакла резултатима, организацијом највећих европских и светских такмичења, али и постављањем спортских оквира којима је овај спорт начинио прве кораке ка потпуном признању.

 

Извор: tvarenasport.rs, Arena Fight

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.