Прошле године Доналд Трамп је обећао да ће окончати рат у Украјини за „24 сата”. Прошле недеље је рекао да сукоб неће бити решен све док он и руски председник Владимир Путин не буду могли да се „састану” и лично претресу ствари.
У понедељак се тло поново померило.
После двочасовног телефонског разговора са Путином, Трамп је рекао да се о условима мировног споразума могу преговарати само Русија и Украјина – и то можда уз помоћ новог папе, Лава Четрнаестог.
Трампа напупта оптимизам
Ипак, америчког председника није напустио оптимизам у погледу остваривања мира, објављујући на друштвеним мрежама да ће зараћене стране „одмах започети” преговоре о прекиду ватре и окончању рата.
Трампов осећај је донекле у супротности са руским ставом.
Путин је само рекао да је његова земља спремна да ради са Украјином на изради „меморандума о могућем будућем мировном споразуму”.
Разговори о меморандуму и „могућем будућем” миру тешко да могу да буду чврсто тло на којем би могло брзо да се изграде трајни договори.
Путин је поново нагласио да би свака резолуција морала да се позабави „коренитим узроцима” рата, за које је Русија раније тврдила да леже у жељи Украјине за ближим везама са Европом.
САД напуштају преговоре?
После телефонског разговора са Путином, Трамп је на његовој платформи Истина (Truth Social) објавио да ће Русија и Украјина „одмах започети преговоре” о прекиду ватре, додајући да ће „две стране преговарати о условима за то”.
Али постоји могућност да би најновији Трампов став о рату у Украјини могао бити знак да ће Америка на крају напустити преговарачки сто.
Трамп је нешто касније рекао да неће одступити од посредовања у преговорима Русије и Украјине, али је признао да „у глави има црвену линију”.
„У игри је и велики его, али мислим да ће се нешто догодити”, рекао је он.
„А ако се ништа не деси, ја ћу се повући, а они ће морати да наставе (да преговарају)”, додао је.
Низ ризика
Такав потез би, међутим, изазвао низ питања – и ризика.
Ако Америка буде почела да пере руке од рата, као што су претили и потпредседник Џеј Ди Венс и државни секретар Марко Рубио, да ли то значи да ће САД прекинути било какву војну и обавештајну подршку Украјини?
А ако то буде случај, онда би то могао бити развој који би Русија, са много већим војним и другим средствима у поређењу са Украјином одсеченом од америчке подршке, поздравила.
Та перспектива је довољна да забрине украјинског председника Владимира Зеленског.
„За све нас је кључно да се Сједињене Државе не дистанцирају од преговора и тежње за миром”, рекао је Зеленски у понедељак после разговора Трамп–Путин.
Трамп је у више наврата исказивао незадовољство, па и фрустрацију због Путина и Зеленског, сматрајући да одуговлаче да окончају рат који је ушао у четврту годину.
Оптужио је украјинског лидера да се „коцкао са Трећим светским ратом” на експлозивном састанку у фебруару у Овалном кабинету у Белој кући, а у априлу је рекао да је „веома љут” и да је „бесан” на Путина после новог застоја у преговорима.
Ако изоставимо најновију реторику после телефонског разговора Трампа и Путина, чини се да су Украјина и Русија спремне да наставе неку врсту преговора – а разговор у било ком облику је напредак после вишегодишњих оружаних непријатељстава.
Остаје да се утврди да ли ће у руској делегацији бити виши званичници него они који су били у Истанбулу 16. маја на разговору са украјинским представницима.
Ублажавање санкција
Трамп је обећао да ће ублажити санкције Русији, као и да ће направити нове трговинске споразуме и економске инвестиције, како би Путина намамио да крене ка мировном споразуму.
После разговора 19. маја, Трамп је то поновио.
Са друге стране, није се разговарало о било каквим негативним последицама, као што су нове санкције руском банкарству и извозу енергената.
Амерички председник је прошлог месеца упозорио да неће толерисати да га Путин „прислушкује” и рекао да Русија не би требало да гађа цивилна подручја.
Али 19. маја Русија је извела највећи напад дроновима у рату на украјинске градове, а разговор два светска лидера јасно показује да било какав прекид ватре или мировни споразум још нису на видику.