Према саопштењу државне корпорације China Energy Investment Corporation (CHN Energy), масивни соларни парк на мору у Кини почео је да производи електричну енергију. Кина, као највећи потрошач енергије на свету, убрзава прелазак на обновљиве изворе енергије.
Највећи пројекат ове врсте у свету
Фотонапонски (PV) пројекат снаге један гигават (GW), смештен осам километара од источне обале града Донгјинг у провинцији Шандонг, повеzao je прву серију PV јединица на мрежу у среду, наводи компанија.
Ова фарма је прва и највећа ове врсте на свету, покривајући површину од око 1.200 хектара, са готово 3.000 фотонапонских платформи које су дужине 60 метара и ширине 35 метара, додаје CHN Energy.Након завршетка пројекта, очекује се да ће производити довољно енергије за годишње потребе преко 2,6 милиона градских становника у Кини.
Пројекат укључује и узгајање рибе, чиме се оптимално користи морски простор.
Плутајући соларни панели као решење за ограничени простор
Плутајући соларни панели, где се модули инсталирају на понтонима близу површине мора или на платформама подигнутим изнад воде, сматрају се потенцијалним решењем за области са ограниченим простором, према извештају агенције Ројтерс.
Ранији и текући пројекти у Шандонгу и Ђијангсуу
Још један плутајући соларни пројекат, фарма снаге 202 мегавата (MW), налази се у источном делу провинције Шандонг и пуштен је у рад пре две године. У мају је кинеска национална нуклеарна корпорација (CNNC) започела изградњу соларног парка на мору снаге два GW у близини обале провинције Ђијангсу. Тај пројекат се налази у зони предвиђеној за испуштање топле воде из нуклеарне електране „Тјанван“.
Рекорди у ветроенергији и климатски циљеви Кине
У августу је Кина отворила највећу појединачну турбину за ветар на мору у јужној провинцији Хаинан.
Као земља са највећом потрошњом енергије на свету, Кина ће се „залагати за постизање угљеничне неутралности“ пре 2060. године, изјавио је заменик премијера Динг Суекианг раније ове недеље на конференцији УН-а о климатским променама у Бакуу, Азербејџан.