Запад није одустао од својих намера да на власт доведе послушну гарнитуру, одвоји је од Москве и узме је под своје окриље. Прво заседање новоизабраног парламента Грузије прошло је без инцидената упркос претњама опозиције да ће га онемогућити. Релативно мали број присталица опозиције, свега око пар стотина људи, окупило се око парламента уочи заседања, претећи да ће спречити посланике да уђу у здање, али у томе нису успели и убрзо су се разишли.
Опозициони посланици нису присуствовали заседању. Они и даље тврде да су резултати избора фалсификовани, да је парламент „самопроглашен”, а његове одлуке незаконите. Међутим, они нису повукли своја пуномоћја.
Перјаница таквог опструктивног деловања је председница државе Саломе Зурабишвили, која на тој функцији броји последње дане. Она тврди да су они посланици, који су сада ушли у „незаконити” парламент, у ствари „ушли у Русију”. Такође, изјављује да међународна заједница није признала резултате избора и да већина западних земаља није честитала „Грузијском сну” победу. Она прећуткује да су већ првих дана после избора победу владајућој партији честитали званичници многих земаља и да представници међународних институција нису забележили озбиљније кршење законитости током избора.
У политичким круговима међу председничким кандидатима помињани су бивши премијер Ираклиј Гарибашвили, затим син првог председника Грузије Звијада Гамсахурдије – Константин и неке друге личности. Велико изненађење приредио је оснивач ,,Грузијског сна” и почасни председник партије Бидзина Иванишвили, предложивши за председника бившег фудбалера Михаила Кавелашвилија, посланика у парламенту. Кавелашвили је познати спортиста, бивши играч престоничког „Динама” и капитен репрезентације. Током богате и веома успешне каријере, играо је са великим успехом и за неколико познатих страних клубова. Познаваоци прилика кажу да су шансе да буде изабран за председника државе сасвим реалне, тим пре што је популаран у народу и што га је предложио оснивач „Грузијског сна” и милијардер Иванишвили, чија се реч у јавности веома уважава.
Но, без обзира на успешно конституисање парламента, пораз опозиције и предстојећи избор председника, пред Грузијом стоји још много проблема. Један од веома значајних је регулисање односа са Москвом и обнављање дипломатских односа, не кварећи притом добре односе са Западом. Тбилиси је најавио да ће се извинити грађанима својих покрајина Абхазије и Јужне Осетије због краткотрајног рата Грузије са Русијом, који је 2008. испровоцирао бивши председник Михаил Сакашвили. Ове две покрајине су се после тога отцепиле од матичне земље и прогласиле независност.
Грузија се последњих дана суочила са још једним значајним проблемом. Наиме, Европски парламенат је прогласио неважећим парламентарне изборе у Грузији јер они, наводно, не представљају вољу грађана и затражио расписивање нових. Грузија је са своје стране прекинула преговоре о приступању ЕУ до 2028. године. Не желимо у Унију тражећи милостињу склопљених руку и стојећи на једној нози, каже сликовито премијер Ираклиј Кабахидзе.
Припадници грузијских специјалних снага растерали су демонстранте са територије парламента у Тбилисију, јавља извештач Спутњика.
Према његовим речима, специјалци су приликом растеривања користили водени топ.
Претходно је саопштено да су у Тбилисију настављени протести опозиције на тргу испред зграде парламента, као и да полиција растерује демонстранте и да су почела и привођења.
Демонстранти гађају полицију флашама и каменицама. Полиција је применила и сузавац.
Министарство унутрашњих послова саопштило је раније да учесници протеста планирају да блокирају стратешке објекте, између осталог железничке станице и главне саобраћајнице. Очигледно, Запад није одустао од својих намера да на власт у Грузији доведе послушну гарнитуру, одвоји је од Москве и узме је под своје окриље. То отежава намеру актуелне власти да Грузија уђе у један мирнији и политички стабилнији период, што би много значило не само за ту земљу него и за читав регион.
Подсетимо, током митинга опозиције испред парламента у Тбилисију, који је одржан у четвртак увече због изјаве премијера Ираклија Кобахидзеа о прекиду преговора о приступању Европској унији, приведене су 43 особе.
„Припадници полиције су током акције привели 43 особе због непоштовања легитимних захтева полицијских службеника и ситног хулиганства“, истиче се у саопштењу.
Поред тога, истиче се да су у сукобима са демонстрантима повређена 32 припадника овог Министарства, а неки од њих задобили су теже повреде.
Приликом растурања демонстрација опозиције испред парламента у Тбилисију повређен је и репортер Спутњика, када су специјалне снаге против демонстраната употребиле водени топ.
Демонстранти су у синоћњим изјавама за ТВ казали да не могу да дозволе властима да одустану од европске будућности Грузије.
Кобахидзе је нагласио да су власти Грузије одлучиле да до краја 2028. године не стављају на дневни ред питање отварања преговора са ЕУ о чланству и да не прихватају буџетске грантове од Европске уније.
Према његовим речима, дужност власти пред историјом и прецима земље је да Грузију учине пуноправним чланом европске породице, а да би постала чланица ЕУ 2030. године, влада ће уложити све напоре.
Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров оценио је да Запад покушава да организује обојену револуцију у Грузији.