Почетна » Геоаналитика » Про­пао покушај обојене револуције у Грузији

Про­пао покушај обојене револуције у Грузији

За­пад ни­је од­у­стао од сво­јих на­ме­ра да на власт до­ве­де по­слу­шну гар­ни­ту­ру, одво­ји је од Мо­скве и узме је под сво­је окри­ље. Пр­во за­се­да­ње но­во­и­за­бра­ног пар­ла­мен­та Гру­зи­је про­шло је без ин­ци­де­на­та упр­кос прет­ња­ма опо­зи­ци­је да ће га оне­мо­гу­ћи­ти. Ре­ла­тив­но ма­ли број при­ста­ли­ца опо­зи­ци­је, све­га око пар сто­ти­на љу­ди, оку­пи­ло се око пар­ла­мен­та уочи за­се­да­ња, пре­те­ћи да ће спре­чи­ти по­сла­ни­ке да уђу у зда­ње, али у то­ме ни­су ус­пе­ли и убр­зо су се раз­и­шли.

Опо­зи­ци­о­ни по­сла­ни­ци ни­су при­су­ство­ва­ли за­се­да­њу. Они и да­ље твр­де да су ре­зул­та­ти из­бо­ра фал­си­фи­ко­ва­ни, да је пар­ла­мент „са­мо­про­гла­шен”, а ње­го­ве од­лу­ке не­за­ко­ни­те. Ме­ђу­тим, они ни­су по­ву­кли сво­ја пу­но­моћ­ја.

Пер­ја­ни­ца та­квог оп­струк­тив­ног де­ло­ва­ња је пред­сед­ни­ца др­жа­ве Са­ло­ме Зу­ра­би­шви­ли, ко­ја на тој функ­ци­ји бро­ји по­след­ње да­не. Она твр­ди да су они по­сла­ни­ци, ко­ји су са­да ушли у „не­за­ко­ни­ти” пар­ла­мент, у ства­ри „ушли у Ру­си­ју”. Та­ко­ђе, из­ја­вљу­је да ме­ђу­на­род­на за­јед­ни­ца ни­је при­зна­ла ре­зул­та­те из­бо­ра и да ве­ћи­на за­пад­них зе­ма­ља ни­је че­сти­та­ла „Гру­зиј­ском сну” по­бе­ду. Она пре­ћут­ку­је да су већ пр­вих да­на по­сле из­бо­ра по­бе­ду вла­да­ју­ћој пар­ти­ји че­сти­та­ли зва­нич­ни­ци мно­гих зе­ма­ља и да пред­став­ни­ци ме­ђу­на­род­них ин­сти­ту­ци­ја ни­су за­бе­ле­жи­ли озбиљ­ни­је кр­ше­ње за­ко­ни­то­сти то­ком из­бо­ра.

У по­ли­тич­ким кру­го­ви­ма ме­ђу пред­сед­нич­ким кан­ди­да­ти­ма по­ми­ња­ни су бив­ши пре­ми­јер Ира­клиј Га­ри­ба­шви­ли, за­тим син пр­вог пред­сед­ни­ка Гру­зи­је Зви­ја­да Гам­са­хур­ди­је – Кон­стан­тин и не­ке дру­ге лич­но­сти. Ве­ли­ко из­не­на­ђе­ње при­ре­дио је осни­вач ,,Гру­зиј­ског сна” и по­ча­сни пред­сед­ник пар­ти­је Бид­зи­на Ива­ни­шви­ли, пред­ло­жив­ши за пред­сед­ни­ка бив­шег фуд­ба­ле­ра Ми­ха­и­ла Ка­ве­ла­шви­ли­ја, по­сла­ни­ка у пар­ла­мен­ту. Ка­ве­ла­шви­ли је по­зна­ти спор­ти­ста, бив­ши играч пре­сто­нич­ког „Ди­на­ма” и ка­пи­тен ре­пре­зен­та­ци­је. То­ком бо­га­те и ве­о­ма успе­шне ка­ри­је­ре, играо је са ве­ли­ким успе­хом и за не­ко­ли­ко по­зна­тих стра­них клу­бо­ва. По­зна­ва­о­ци при­ли­ка ка­жу да су шан­се да бу­де иза­бран за пред­сед­ни­ка др­жа­ве са­свим ре­ал­не, тим пре што је по­пу­ла­ран у на­ро­ду и што га је пред­ло­жио осни­вач „Гру­зиј­ског сна” и ми­ли­јар­дер Ива­ни­шви­ли, чи­ја се реч у јав­но­сти ве­о­ма ува­жа­ва.

Но, без об­зи­ра на успе­шно кон­сти­ту­и­са­ње пар­ла­мен­та, по­раз опо­зи­ци­је и пред­сто­је­ћи из­бор пред­сед­ни­ка, пред Гру­зи­јом сто­ји још мно­го про­бле­ма. Је­дан од ве­о­ма зна­чај­них је ре­гу­ли­са­ње од­но­са са Мо­сквом и об­на­вља­ње ди­пло­мат­ских од­но­са, не ква­ре­ћи при­том до­бре од­но­се са За­па­дом. Тби­ли­си је на­ја­вио да ће се из­ви­ни­ти гра­ђа­ни­ма сво­јих по­кра­ји­на Аб­ха­зи­је и Ју­жне Осе­ти­је због крат­ко­трај­ног ра­та Гру­зи­је са Ру­си­јом, ко­ји је 2008. ис­про­во­ци­рао бив­ши пред­сед­ник Ми­ха­ил Са­ка­шви­ли. Ове две по­кра­ји­не су се по­сле то­га от­це­пи­ле од ма­тич­не зе­мље и про­гла­си­ле не­за­ви­сност.

Гру­зи­ја се по­след­њих да­на су­о­чи­ла са још јед­ним зна­чај­ним про­бле­мом. На­и­ме, Европ­ски пар­ла­ме­нат је про­гла­сио не­ва­же­ћим пар­ла­мен­тар­не из­бо­ре у Гру­зи­ји јер они, на­вод­но, не пред­ста­вља­ју во­љу гра­ђа­на и за­тра­жио рас­пи­си­ва­ње но­вих. Гру­зи­ја је са сво­је стра­не пре­ки­ну­ла пре­го­во­ре о при­сту­па­њу ЕУ до 2028. го­ди­не. Не же­ли­мо у Уни­ју тра­же­ћи ми­ло­сти­њу скло­пље­них ру­ку и сто­је­ћи на јед­ној но­зи, ка­же сли­ко­ви­то пре­ми­јер Ира­клиј Ка­ба­хид­зе.

Припадници грузијских специјалних снага растерали су демонстранте са територије парламента у Тбилисију, јавља извештач Спутњика.
Према његовим речима, специјалци су приликом растеривања користили водени топ.
Претходно је саопштено да су у Тбилисију настављени протести опозиције на тргу испред зграде парламента, као и да полиција растерује демонстранте и да су почела и привођења.
Демонстранти гађају полицију флашама и каменицама. Полиција је применила и сузавац.
Министарство унутрашњих послова саопштило је раније да учесници протеста планирају да блокирају стратешке објекте, између осталог железничке станице и главне саобраћајнице. Очи­глед­но, За­пад ни­је од­у­стао од сво­јих на­ме­ра да на власт у Гру­зи­ји до­ве­де по­слу­шну гар­ни­ту­ру, одво­ји је од Мо­скве и узме је под сво­је окри­ље. То оте­жа­ва на­ме­ру ак­ту­ел­не вла­сти да Гру­зи­ја уђе у је­дан мир­ни­ји и по­ли­тич­ки ста­бил­ни­ји пе­ри­од, што би мно­го зна­чи­ло не са­мо за ту зе­мљу не­го и за чи­тав ре­ги­он.

Подсетимо, током митинга опозиције испред парламента у Тбилисију, који је одржан у четвртак увече због изјаве премијера Ираклија Кобахидзеа о прекиду преговора о приступању Европској унији, приведене су 43 особе.
„Припадници полиције су током акције привели 43 особе због непоштовања легитимних захтева полицијских службеника и ситног хулиганства“, истиче се у саопштењу.
Поред тога, истиче се да су у сукобима са демонстрантима повређена 32 припадника овог Министарства, а неки од њих задобили су теже повреде.

Приликом растурања демонстрација опозиције испред парламента у Тбилисију повређен је и репортер Спутњика, када су специјалне снаге против демонстраната употребиле водени топ.
Демонстранти су у синоћњим изјавама за ТВ казали да не могу да дозволе властима да одустану од европске будућности Грузије.

Кобахидзе је нагласио да су власти Грузије одлучиле да до краја 2028. године не стављају на дневни ред питање отварања преговора са ЕУ о чланству и да не прихватају буџетске грантове од Европске уније.
Према његовим речима, дужност власти пред историјом и прецима земље је да Грузију учине пуноправним чланом европске породице, а да би постала чланица ЕУ 2030. године, влада ће уложити све напоре.
Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров оценио је да Запад покушава да организује обојену револуцију у Грузији.

Извор: Политика

Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.