У многим крајевима Србије процветале су јабуке и трешње, што је врло учестала појава и директно ће се у наредној сезони одразити на род овог воћа, изјавио је за Политику професор Зоран Кесеровић са Пољопривредног факултета у Новом Саду.
Редакцији листа „Политика“, јавила се читатељка и послала фотографију тек процветале јабуке из њеног воћњака у Чибутковици код Лазаревца, што је изненадило али и забринуло локалне мештане који узгајају воће.
Узроци цветања ван сезоне
Ово се не дешава први пут. Имали смо већ такве ситуације спорадично у последњих пет-шест година. Овога пута је баш учестало да воће цвета када му време није – каже Кесеровић и објашњава да се ово догађа у годинама са високим температурама, а имали смо изузетно топао јул и август. Касније и напад гриња и обилније падавине.
Последице по род и квалитет плодова
Када се то догоди, долази до брзог образовања пупољака и заметања плодова у истој години, а такви ће ситнији плодови, када уђу у зиму, измрзнути и отпасти. Несумњиво ће се све ово одразити на смањење рода, што је још један у низу проблема у воћарству због климатских промена.
То ће се догодити и код јабуке и код трешње, истакао је професор Зоран Кесеровић, који је такође нагласио да се ове године, због неповољних временских услова, очекују 30 одсто мање количине јабука него прошле године.
Једина превенција за све ово јесу наводњавање и добра заштита.
Цене и економски изазови за произвођаче
Када је реч о откупним ценама јабука на тржишту, она је око 70 евроценти за килограм упакованог воћа, чиме произвођачи и нису задовољни јер су трошкови, и производње и транспорта, значајно увећани. Мање јабука на тржишту није утицало на драстичнији раст цене.
Смањен извоз у Русију и последице по зараду
У неким повољним годинама јабука је продавана за 75–85 центи за килограм, али су тада трошкови које су произвођачи имали били знатно мањи. Извозиле су се и веће количине, тако да су зараде биле боље.
Сада се више не извози толико јабука у Русију, која убрзо подиже сопствену производњу и набавља то воће из држава у окружењу – рекао је Кесеровић.
Потреба за подстицајем домаће потрошње
Он напомиње да би део решења могао да буде подстицање конзумације јабука на домаћем тржишту, али и повећање свести код потрошача колико је значајно куповати воће из домаћих засада. Такође, треба више улагати и у прерађивачку индустрију у воћарству и производњу природних сокова.