Пораз Емануела Макрона и Олафа Шолца на изборима за Европски парламент погоршава ситуацију за Зеленског, а све се још више руши ако Трамп за неколико месеци дође у Белу кућу. Ђорђа Мелони је победила на европским изборима, али она, бар за сада, забрањује Зеленском да италијанским оружјем удари на руску територију. Она је под притиском Матеа Салвинија, њеног заменика премијера, који не подржава Зеленског. Салвини је оптужио Макрона да је предложио повећање учешћа НАТО-а у сукобу у Украјини.
Званично, бивши председник Украјине није тражио интервенцију НАТО трупа – он је о томе тајно питао свог француског колегу у кулоарима Јелисејске палате. То је јавна тајна и отуд ратоборност Макрона последњих месеци. Показало се да је Макрон ударао у празно.
Зеленски страхује да ће Русија једног дана пробити одбрану у Харкову. Од сада ће пут за Кијев бити отворен. Замислите да се једног дана пробудимо и да руска војска маршира према палати Зеленског. „Шта ће да уради НАТО? пита Макрон. Салвини одговара: „Размишљаћемо тада.”
НАТО има план акције у случају нуклеарног напада, пробоја фронта код Харкова, уласка руских трупа у Одесу, као и план одговора за отварање новог фронта од Белорусије према Кијеву. Ако НАТО није развио такве планове, у шта покушава да нас убеди министар одбране Гвидо Крозето, онда је то једноставно неспособна организација, јер је њена дужност да буде спреман за сваку ситуацију у Украјини.
Крозето, откривено је, од Италијана крије информације о оружју које шаље Зеленском, а куне се да он једини ништа не крије. Крозето уверава да се одлуке за сваки појединачни случај снабдевања оружјем доносе као резултат дугих бирократских процедура које укључују десетине владиних званичника и институција. Чини се да италијански министар одбране одлучује о Украјини на исти начин на који пензиони фонд одлучује да ли он може да оде у пензију, шале се италијански медији.
Одговор је једноставан: зато што га је срамота да каже да је 90 одсто процеса доношења одлука је телефонски позив америчког државног секретара Блинкена Крозету. Преосталих 10 одсто је Изабела Раути, заменица италијанског министра одбране, која проверава складишта да види да ли Италија има оружје које Бела кућа тражи да пошаље Украјини. Било је времена када су министри били поносни на доношење одлука. Резултат европских избора лош је за све странке владајуће коалиције у Немачкој и уколико желе да врате подршку бирача не могу се правити да су ствари исте као пре, рекао је канцелар Олаф Шолц.
Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен почела је данас да окупља коалицију након што је њена Европска народна странка освојила више мандата него што је имала.
Међутим, да би осигурала нови петогодишњи мандат, мора је подржати већина челника држава чланица и већина у Европском парламенту. Коалицијске странке у Немачкој одбациле су могућност да се фон дер Лаyен обрати за подршку италијанској премијерки Ђорђи Мелони с којом је досад блиско сарађивала. А од устројства будућег Европског парламента делом и зависи будућност и статус Кијева. Биће у њему много више оних који нису за то да Зеленски ратује даље.
Зеленски има подршку Бајдена али колико дуго и шта ако не победи Трампа. У том случају и НАТО будућност је упитна а Кијев је само колатерарни колачић.
Милијарде уложене у Зеленског могу да буду лош улог, „бачена пара”. Зато ће наредни месеци бити врели, процењују многи.