Почетна » Геоаналитика » Политичко Сарајево у паници – да ли следи враћање Дејтонским принципима?

Нови односи САД према БиХ

Политичко Сарајево у паници – да ли следи враћање Дејтонским принципима?

Долазе ли коначно бољи дани за БиХ? С обзиром на то шта смо гледали претходних година, тешко да може горе. Од администрације Доналда Трампа очекује се да у Сарајево пошаље гарнитуру дипломата који ће, прије и изнад свега, да поштује Дејтон и Устав БиХ.

Да ће САД имати другачији однос према Европи, а тиме и БиХ, било је јасно након говора америчког потпредсједника Џеј Ди Ванса на Минхенској безбједносној конференцији. Ипак, тим бољим промјенама не радују се сви.

Шериф у покушају је отишао из града

Представници политичког Сарајева забринути су шта и како даље без тапшања по леђима од званичног Вашингтона.

Шериф у покушају је отишао из града. А у политичком Сарајеву од тада преовладава паника.

Из зоне комфора и уљуљканости у крилу Мајкла Марфија, након четири године прваци федералне политике дошли су у ситуацију да не знају шта их очекује.

Сама чињеница да се Трамп вратио у Бијелу кућу, разочарала је добар дио њих.

А након говора потпредсједника Џеј Ди Ванса у Минхену, са знаком питања изнад главе остали су сви.

За Марфијем и остатком екипе закукао је и Жељко Комшић, хрватски члан Предсједништва БиХ.

Кукање Жељка Комшића, хрватског члана Предсједништва БиХ

Крајњи је тренутак да се окренемо себи. Нема више Марфија, Џејмса Обрајана, „стручњака“ за Балкан и БиХ. Шмит се склонио у најдубљу рупу, не појављује се, а све о чему мисли јесу резултати нових избора у Њемачкој и нада се да би, неким чудом, могао политички преживјети – казао је Комшић.

„Хранитеља Марфија и Шмита више нема. Вријeме је да се коначно пређе из фазе политичког пубертета у стварну одговорност“ – јасна је порука предсједника Републике Српске Милорада Додика.

А и на Минхенској безбједносној конференцији, исти ти који су до јуче ликовали и клањали се Сједињеним Државама, учинили су да БиХ поново надмаши себе у хаосу.

Додик каже да су они у Минхену били само на екскурзији, док је једини легитимни представник и која је по Уставу овлашћена да представља БиХ на међународном плану била српски члан и предсједавајућа Предсједништва Жељка Цвијановић.

Каже да се Минхен бави глобалним изазовима, а БиХ им дође као подсјетник како изгледа држава без икакве политике, плана и договора.

–Ако се и у Европи изгубе, лако ће их препознати – то су они што долазе заједно, а причају као да се никад нису срели.

Одлазећа администрација, била је све само не демократска и дипломатска

Али, на крају, ипак један отрежњујући тренутак из Минхена, и то са изненађујућег мјеста, од представника Бошњака који узурпира хрватску столицу у Предсједништву БиХ – Жељко Комшић је послије конференције закључио да се Бошњаци морају окренути себи јер више нема Марфија, О’Брајана и Шмита да размишљају умјесто њих.

И шта сад? Ништа, нема везе што се нико неће сјетити да сам то понављао стотину пута – да њихови бирачи заслужују боље од људи који чекају неког странца да им каже шта да раде – јасан је Додик.

Одлазећа администрација била је све само не демократска и дипломатска, сматра Сања Вулић, шеф Клуба посланика СНСД-а у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ.

Исти ти, каже Вулићева, радили су на мајоризацији српског и хрватског народа кршећи Дејтонски мировни споразум.

Јауци Комшића и политичког Сарајева потврђују све оно што су из Српске годинама говорили

Представници политичког Сарајева апсолутно не размишљају својом главом, већ имају менторе. То је сад господин Комшић потврдио својом изјавом. Значи он никада није имао своје ја, нити је размишљао у интересу народа који представља, већ искључиво и само онако како му кажу Марфи и Шмит. Сада када је остао без својих тутора, кука и жали се – истиче Вулићева.

Лучиано Калужа, политички аналитичар, казао је да нема више оних који су подржавали ту врсту политике и благонаклоно гледали према политичком Сарајеву, као центру политичких дешавања у смислу производње политичких процеса.

Нема више оних који су подржавали само једну страну, политичко Сарајево – навео је Калужа.

Многе ствари би могле бити раскринкане и демаскиране

Замјеник предсједавајуће Савјета министара Сташа Кошарац каже да ће одласком Марфија и његог тима многе ствари бити демаскиране и раскринкане, те да политичко Сарајево остаје без озбиљне полуге за обрачун са Српском.

Правник Огњен Тадић сматра да исти ти сада плаћају цијену мржње коју су сијали према Републици Српској и свима онима који нису били по њиховој вољи.

Политичко Сарајево морало је знати да све наше молбе и упозорења да не сије политику мржње према свима нама није нешто што је било ствар наше слабости, него ствар нашег искреног позива да заједно градимо суживот у оквирима Дејтонског мировног споразума – истакао је Тадић.

Утицај Кристијана Шмита би могао бити далеко мањи

Одласком Марфија, и хрватски представници могли би политички продисати јер и утицај Кристијана Шмита, могао би бити знатно мањи.

Сигуран сам да високи представник сада више ни једну одлуку неће донијети у овој држави. Апсолутно сигуран – каже Драган Човић, предсједник ХДЗ-а БиХ.

Без Марфија, са неким новим Американцем у граду, који ће у стилу велике демократије, што САД начелно јесу, поштовати вољу народа и дјеловање оних које је тај исти народ бирао, за БиХ можда и буде неке будућности.

Па можда и у Европској унији. А управо је та Европа од Џеј Ди Ванса у име САД, добила озбиљан шамар реалности.

Као што им је рекао – нови каубој је у Вашингтону.

Извор: Савез Срба из региона

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.