Државни архив Србије покренуо је иницијативу да се оснивачка повеља манастира Високи Дечани из 1330. године нађе на Унесковој листи светске културне баштине.
Повеља се до сада није нашла на листи Унеска зато што се физички не налази у манастиру.
Историчар Државног архива Србије Ања Вулић изјавила је да је манастир Високи Дечани уписан у Унескову листу по два основа. 2004. године на листу заштићене културне баштине, а 2006. на листу културне баштине у опасности.
„То је невероватно забрињавајуће. Свакако би било лепо и важно да се оснивачка повеља тог манастира и тако заштити“, рекла је Вулићева.
Она је указала на то да оснивачка повеља манастира Високи Дечани није само правни или оснивачки акт, већ и својеврстан попис становништва из 14. века.
„С једне стране она је правни, оснивачки акт манастира једног властелинства, а са друге стране има изузетна литерарна обележја, јер није само препис неке од ранијих повеља“, изјавила је Вулићева за „Косово онлајн“.
Она је појаснила да су повеље у 14. веку преузете из византијске и ромејске традиције.
„И ту се може видети каква је била структура становништва и број села. Лепо се може видети да је махом у питању српско становништво. Значајно је да је тај део писан народним језиком баш зато што је био употребни. За разлику од осталих делова повеље који су писани српском редакцијом старословенског језика, ово је писано народним језиком“, рекла је Вулићева.
Дечанска хрисовуља је оснивачка повеља манастира Дечани из 1330. године. Оригинал је написан ћирилицом у облику свитка. Оверен је краљевским златним печатом.
Овај драгоцени документ је, поводом Дана државности Србије, на Сретење 15. фебруара и дан после био изложен у Државном архиву Србије у Београду.