Најновија јужнокорејска студија открила је да превелики број радних сати и прековремени рад доводе до значајних промена структуре мозга, што је резултат комбинације физичке и емотивне пренапрегнутости, преносе данас медији.
Истраживање двојице научника са универзитета Чунг-Анг и Јонсеи обухватило је 110 здравствених радника подељених у две групе. У једној групи нашли су се они који су сваке недеље радили најмање 52 сата, док су у другој групи били запослени који су радили стандардно радно време, преноси Си-Ен-Ен.
Код особа које су радиле прековремено дошло је до значајних промена у регионима мозга који регулишу когнитивне и емотивне функције, што је последица њихове преоптерећености и замора, закључили су истраживачи. Коаутор студије, професор Јун Јул Чои, казао је да се ове промене, бар делимично могу санирати уколико се фактори стреса отклоне.
Он је, међутим, додао да би се мозак вратио у првобитно стање, потребно је много више времена. Раније истраживање из 2021. такође је установило да прековремени рад оставља негативне последице по здравље.
Френк Пега, који је водио то истраживање, истиче да најновији резултати представљају значајне нове доказе који би могли да помогну да се боље схвати колико драстично прековремени рад утиче на физичко здравље запослених.
„Владе, послодавци и сами запослени могу заједно да предузму мере да се заштити здравље радника”, навео је Пега.
Аутори најновије јужнокорејске студије истакли су да резултати њиховог истраживања указују на значај решавања питања прековременог рада који представља разлог за забринутост.
„То је мала студија, али пошто је заснована на свеобухватним неуролошким мерењима и односи се на фундаменталне механизме преоптерећености и замора може да важи за све, тако да су њени централни закључци врло релевантни”, поручили су научници, преноси Танјуг.