Почетна » Наука » Оптички чип нове генерације чија брзина преноса података премашује глобални интернет саобраћај

Оптички чип нове генерације чија брзина преноса података премашује глобални интернет саобраћај

Рекорд за количину пренетих података уз помоћ само једног извора светлости и оптичког чипа поново је премашен. Дански инжењери успели су да постигну невероватну брзину од 1,84 петабита по секунди, скоро два пута више од глобалног интернет саобраћаја.

Један петабит је милион гигабита

Тешко је илустровати колико износи 1,84 петабита. Кућна интернет брзина обично се креће у десетинама и стотинама мегабита по секунди, ретко у гигабитима. Један петабит је милион гигабита. Нови чип је 20 пута бржи од Еснет6, најновије унапређење Насине научне мреже.

Оптички чип од 1,85 петабита протока
Foto: Notebookcheck

Још импресивније је што је за постављање новог брзинског рекорда коришћен само један извор светлости и један оптички чип.

Инфрацрвени ласер, усмерен ка чипу, служи као фреквенцијски чешаљ који разврстава светлост на стотине различитих фреквенција, односно боја.

Подаци могу да се енкодирају у светлост тако што се модулира амплитуда и поларизација фрекфенција, пре него што се рекомбинују у један сноп и усмере кроз оптичко влакно.

Глобални проток интернета износи око један петабит по секунди

Стручњаци Техничког универзитета у Данској и Универзитета за технологију „Чалмерс” који су извели експеримент енкодирали су 223 канала различите таласне дужине кроз 7,9 километара дугачко оптичко влакно, које садржи 37 одвојених језгара.

Поређења ради, глобални проток интернета процењује се да износи око једног петабита по секунди, што значи да би овај систем без проблема могао да подржи скоро дупло већи проток.

Нови рекорд значајно премашује претходни од 1,02 петабита по секунди, постављен у мају ове године. Дизајн претходног оптичког чипа, сличан оном који је сад коришћен, успео је да пребаци 44 терабита по секунди средином 2020.

Међутим, нови чип има још много рекорда да постави, тврде научници и додају да је уз одређена прилагођавања могуће постићи брзину од 100 петабита по секунди.

Извор: Политика Магазин

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.