Почетна » Наука » OpenAI o3 постигао људски ниво интелигенције на ARC-AGI тесту

Вештачка интелигенција све ближа људским способностима

OpenAI o3 постигао људски ниво интелигенције на ARC-AGI тесту

OpenAI-јev o3 систем постигао је 85 одсто на ARC-AGI тесту, што је знатно изнад претходног најбољег резултата вештачке интелигенције од 55 одсто и у рангу са просечним људским резултатом.

Нови модел вештачке интелигенције (AI) управо је постигао резултате на људском нивоу на тесту осмишљеном за мерење „опште интелигенције“.

OpenAI o3 постигао људски ниво интелигенције на ARC-AGI тесту
Foto: ARC Prize

Такође је остварио висок резултат на веома захтевном тесту из математике.

Стварање вештачке опште интелигенције (AGI) је главни циљ свих водећих истраживачких лабораторија за вештачку интелигенцију. На први поглед, чини се да је OpenAI направио значајан корак ка остварењу овог циља.

Иако скептицизам и даље постоји, многи истраживачи и девелопери вештачке интелигенције осећају да се нешто променило. За многе, могућност AGI-ја сада делује реалније, хитније и ближе него што су очекивали. Да ли су у праву?

Генерализација и интелигенција

Да бисмо разумели значај резултата o3 система, потребно је разумети суштину ARC-AGI теста. Технички гледано, овај тест мери „ефикасност узорка“ AI система у прилагођавању новим ситуацијама – односно, колико примера нове ситуације систем мора да види да би схватио како она функционише.

AI систем попут ChatGPT-а (GPT-4) није посебно ефикасан када је у питању коришћење малог броја примера. Он је „трениран“ на милионима примера људског текста, конструисањем вероватносних „правила“ о томе које комбинације речи су највероватније.

Резултат је прилично добар у обављању уобичајених задатака. Међутим, код неуобичајених задатака AI се лошије сналази, јер има мање података (мање примера) за такве ситуације, пише Gizmodo.

Све док AI системи не буду могли да уче из малог броја примера и прилагођавају се уз већу ефикасност узорка, њихова примена ће остати ограничена на веома репетитивне послове и задатке где су повремени неуспеси прихватљиви.

Способност тачног решавања претходно непознатих или нових проблема уз ограничен број примера података позната је као способност генерализације. Ова способност се широко сматра неопходним, па чак и основним елементом интелигенције.

Извор: bizlife.rs

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.