Иако законски оквири још нису званично донети, извесно је да ће ова обавеза трајати готово три месеца, па се намеће питање – како ће се то одразити на радне обавезе запосленог и како на то гледају послодавци. Обавезни војни рок ће у Србији од наредне, 2025. године, поново постати свакодневица.
Иако законски оквири још нису званично донети, извесно је да ће ова обавеза трајати готово три месеца, па се намеће питање – како ће се то одразити на радне обавезе запосленог и како на то гледају послодавци.
Обавезно служење војног рока је укинуто 2011. године
Обавезно служење војног рока, подсетимо, у нашој земљи је укинуто 1. јанура 2011. године, па је отад на добровољној бази. Председник Александар Вучић је 14. септембра текуће године саопштио да је потписао сагласност за обављање редовног војног рока у трајању од 75 дана, као и да је крајњи циљ одбрана земље од свакодневних претњи.
Ова вест је изазвала разноврсне реакције – од одобравања до негодовања – али је само питање времена када ће заживети и зато би то требало посматрати и са аспекта привреде. Да ли ће вас обавезно служење војног рока коштати посла или плате?
Да ли ће одлазак у војску многе коштати посла?
У недостатку инормација, многи су изразили забринутост да ли ће их „одлазак у војску“ коштати посла, односно да ће их послодавац отпустити или умањити зараду јер су на одсуству.
Милош Ненезић, председник Уније послодаваца Србије, отклања ту дилему и подсећа на члан 79. Закона о раду под називом Мировање радног односа, којим: „Запосленом мирују права и обавезе које се стичу на раду и по основу рада ако одсуствује са рада због одласка на одслужење, односно дослужење војног рока – навео је Милош Неназић.
Додао је да запослени, коме мирују ова права и обавезе, има право да се у року од 15 дана дана одслужења, односно дослужења врати на рад код послодавца. Према важећим прописима, за неодазивање на служење предвиђене су и санкције, новчане или чак затворске.
Негативних утицаја на радни однос не би требало да буде
Дакле, негативних утицаја на радни однос не би требало да буде, а остаје да се види како ће се ова одлука одразити на пословни сектор Србије јер ће безбедносни бити на добитку.
Новчана накнада војницима Приликом недавног обиласка војне касарне у Лозници, Вучић је рекао да ће војници од државе добити новчану накнаду за боравак у касарнама, али ће тачан износ бити дефинисан у наредном периоду.
Такође, интересантно је да је председник том приликом истакао ИТ сектор, односно младе људе који се тиме баве, а који ће, према његовим речима, имати посебне услове обуке како би у тих 75 дана могу да допринесу својим знањем.
Како ће изгледати цивилно служење војног рока?
Пре укидања многи грађани су бирали цивилно служење у болницама, библиотекама, позориштима и сличним установама. Оно ће и даље бити могуће, али се планирају неке корекције када је дужина одслужења у питању.
Премијер Милош Вучевић изјавио је да би обавезно служење војног рока, могло да почне већ у септембру 2025. године, односно да би прва класа војника могла да буде позвана следеће јесени.
Вучевић каже да ће Закони о војсци и о војном осигурању бити измењени до марта 2025. Рад на припреми касарни, према његовим речима, почиње одмах. „Ми смо од јуче стартовали са припремама да би од септембра 2025. могли да кажемо да почиње обавезно служење војног рока у трајању од 75 дана, с тим да ћемо покушати да одређене профиле посебно ангажујемо.
Које бенефите би млади војници могли да имају од служења војног рока?
На пример, ко је завршио ЕТФ или Машински да буде позван у Војно-технички институт. Наравно, да видимо и око возачких дозвола. Регрути би могли да имају велику предност да могу да положе за Б, Ц и Е категорију и да тиме имају једну предност да не морају то да плаћају у цивилном животу“, рекао је Милош Вучевић, преноси Н1.
Вучевић је на Повленском сабору рекао да у овом тренутку није само питање измене закона и административних мера, већ да следи и припрема касарни, логистике, као и медицинских центара у којима ће се врштити прегледи регрута.