Након више пропалих термина за фудбал због отказивања играча у последњем тренутку, Никола Гарабандић одлучио је да пронађе решење за овај проблем са којим се рекреативни спортисти често суочавају. Резултат његовог размишљања је апликација „Фали нам играч“, која омогућава тимовима и појединцима да се повежу и попуне празнине у тиму. Поред фудбала и кошарке, апликација сада у понуди има и тенис, стони тенис, падел, бадмингтон и рукомет.
Апликација „Фали нам играч“
Само месец дана након што је пуштена у рад, апликација „Фали нам играч“ већ броји око 3.000 корисника. Коментари у продавницама апликација су изузетно позитивни, а доступна је за Андроид и iOS уређаје.
Очекивао сам да ће апликација месечно имати 300 до 400 нових корисника, међутим изненадио сам се када сам видео да их је 10 пута више, и било ми је јасно да је заиста била потребна – каже Никола за HelloWorld.rs
Иако сам ја осмислио „Фали нам играч“, за пројекат ми је био потребан тим. Пронашао сам двојицу сарадника, међутим због наших других професионалних обавеза пројекат је трајао неколико месеци. Ја сам писао спецификације, Андрија Гајић је све то имплементирао, а његов брат Илија Гајић се побринуо за UI/UX дизајн.
Коришћење апликације је интуитивно. Корисници се прво региструју или пријаве, затим одаберу спорт, време и место одржавања, као и свој ниво вештине од 1 до 5. Када неком тиму затреба играч, једноставно претраже и одаберу једног од регистрованих корисника.
Шта је потребно да се покрене овакав стартап?
Никола објашњава и шта је потребно да се покрене један овакав стартап. Каже, инвестиција није велика, али засад нема никакве приходе. Први корак је регистрација фирме, за почетак је довољна предузетничка, али за озбиљније послове најбоље је да то буде друштво са ограниченом одговорношћу (доо).
Од овога може да се заради, ако се добро монетизује. Мора се познавати тржиште.
А монетизација је могућа на више начина – пре свега преко спонзорских реклама, као и преко наплаћивања коришћења или проналаском инвеститора и партнера – објашњава саговорник портала helloworld.rs.
Код нас је стартап култура још у повоју и инвеститори нису спремни да улажу и ризикују. На Западу је нормално да неки стартап не успе, јер се из грешака учи и следећи ће бити успешнији. Постоје стартап акцелератори, али људи и даље више верују мегаломанским компанијама, него стартаповима. Али одзив на нашу апликацију показују да су људи срећни када се реши неки проблем који их је мучио.
Неће бити верзије на енглеском језику
Никола истиче да нема намеру да развија верзију апликације на енглеском језику, јер верује да већ постоји слично решење на тако распрострањеном језичком подручју. Међутим, то не значи да неће проширити тржиште. Разматра могућност увођења руског језика због великог броја руских држављана који бораве у Србији. Такође, планира увођење регионалних језика. Наговештава да већ размишља о другим апликацијама, али су оне још у фази идеје, па није тренутак да о њима детаљније прича.
А кад се не бави својим стартапом, Никола Гарабандић ради као Senior Tech Lead у једној канадској компанији, на даљину, из Новог Сада. Бави се развојем видео игара, које су га, каже, интересовале од најранијег детињства.
Програмирањем се бави од средње школе
Рачунарима сам почео да се бавим од 7, 8 године, истраживао како се “крекују” игрице, како рачунар ради, а програмирањем се бавим од средњем школе. Завршио сам Електротехничку школу, где су нас упознали са светом програмирања, а после и Софтверско инжењерство на Факултету техничких наука у Новом Саду – наводи Никола.
Видео игре сам први пут правио у средњој школи. Професор нам је дао графичку библиотеку и тад сам написао први код везан за игру, а на почетку студија сам озбиљније почео тиме да се бавим. На трећој години сам се и званично запослио. Сада већ имам седам година радног искуства.
Савети за напредак у IT свету
До сада је, каже, променио неколико компанија, јер је, наводи, важно да се мењају пројекти и окружење, ако човек жели да учи и напредује. У IТ индустрији, објашњава, није добро да се остаје у зони комфора, јер се тако стагнира. Ипак, према његовом мишљењу, није добро ни пречесто мењати.
Човек треба да остане на неком месту док не научи све што може, а када види да стагнира, треба да иде даље. Али не треба срљати само због мало веће плате, већ гледати на какав пројекат идете, какве могућности ћете имати у новој компанији. Кад сте млади, најважније је да учите, а када имате велико знање, онда вам је све лако и можете да се ухватите у коштац са великим изазовима – објашњава Никола.
Када је неко на почетку каријере, мислим да је прерано за сопствени бизнис и покретање стартапа.
Боље је да прво проба да ради у некој компанији, да стекне инжењерско знање, али и да боље схвати како бизнис функционише и да није довољно само имати добру идеју. Много коцкица ту треба да се склопи.
Па тек са одређеним знањем и искуством може се покретати стартап који ће имати шансу да успе, и то најбоље паралелно са редовним послом. И то све треба испробати раније, када је човек спреман да ризикује, пропадне, поново се подигне и настави. Већ када дођу деца и породица, склоност ка ризику је много мања.